Bratislava 26. februára (TASR) - Politické vzťahy Arménskej a Slovenskej republiky sú bezproblémové a priateľské, existujú však rezervy v objeme vzájomnej hospodárskej a obchodnej spolupráce. Ich rozvoj je v záujme oboch štátov a prebiehajúca návšteva arménskeho prezidenta Roberta Kočariana by ho mala stimulovať. Vyplýva to z dnešného stretnutia prezidenta SR Rudolfa Schustera s jeho arménskym kolegom Robertom Kočarianom.
Prezident Schuster spresnil, že brzdou efektívnej hospodárskej spolupráce oboch štátov je okrem iného fakt, že neexistujú dohody o vzájomnej podpore a ochrane investícií a zamedzení dvojitého zdanenia. V prvých desiatich mesiacoch minulého roku predstavoval slovenský export do Arménska okolo 806 tisíc dolárov, import dosiahol výšku len okolo 12 tisíc dolárov, dodal na ilustráciu Schuster. Slovensko môže podľa neho ponúknuť Arménsku spoluprácu v jadrovej a klasickej energetike. Naopak ocenilo by budovanie tranzitnej siete plynu a nafty spájajúcej Kaukaz a strednú Áziu s Európou. Arménska republika o takomto projekte uvažuje a "ak sa to bude realizovať, Slovensko by tam nechcelo chýbať", povedal prezident Schuster pred novinármi.
Arménsky hosť povedal, že pre jeho krajinu sú zaujímavé a poučné aj skúsenosti Slovenska, keďže máme porovnateľnú rozlohu a počet obyvateľov a podobné boli aj naše východiskové situácie po nadobudnutí samostatnosti. Cenné sú aj slovenské skúsenosti v procese integrácie do EÚ, dodal.
Kočarian sa vyjadril aj o dlhotrvajúcom ozbrojenom konflikte medzi Arménskom a susedným Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu, ktorý trvá už od roku 1988. Ako zdôraznil, Arménska republika vychádza zo skutočnosti, že na území bývalej Azerbajdžanskej zväzovej republiky sa po rozpade ZSSR vytvorila Azerbajdžanská republika a Náhorný Karabach. "My podporujeme snahy republiky Náhorný Karabach budovať vlastný štát. Budeme pokračovať naďalej v tom, čo sme robili doteraz, povedal Kočarian a dodal, že príkladom sú tu pre nich skúsenosti "civilizovaného rozvodu, ktorý je vzácny, ale veľmi zaujímavý". Snahe Arménskej republiky o medzinárodné odsúdenie postupu Turecka voči emancipačným snahám Arménov koncom 19. storočia a počas 1. svetovej vojny, najmä v roku 1915, keď vyústil do prvej genocídy moderných dejín, sa hlavy štátov vyhli. Kočarian však pripomenul, že pre jeho štát je to problém zásadného významu.
Slovenský prezident dodatočne zablahoželal Kočarianovi k 1700. výročiu prijatia kresťanstva za štátne náboženstvo v jeho krajine. Ocenil fakt, že Arménsko je prvom juhokaukazskou krajinou, ktorá má na Slovensku diplomatické zastúpenie, a informoval o záujme SR otvoriť v Jerevane slovenský honorárny konzulát. Arménskeho hosťa požiadal aj o podporu SR pri uchádzaní sa o post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2006 a 2007. Kočarian na záver opätoval Schusterovi pozvanie na návštevu Arménska.