BRATISLAVA 27. decembra (SITA) - Rok 2005 bol pre občianske združenie (OZ) Ľudia a voda smutný. Uvádza sa to v tlačovej správe mimovládnej organizácie Ľudia a voda, o ktorej agentúru SITA informoval Michal Kravčík. Podľa Kravčíka z OZ Ľudia a voda, sa totiž napĺňa Prognóza stavu vody k roku 2010, ktorú OZ zverejnilo 11. septembra 2001. Prognóza hovorí o tom, že spriemyselňovanie ekosystémov povodí riek spôsobuje permanentné ubúdanie množstva vody vo vodnom cykle na kontinentoch.
Spriemyselňovanie prírodného prostredia na všetkých kontinentoch sveta spôsobuje, že každý rok ubúda z kontinentov a aj z atmosféry viac ako 700 miliárd ton sladkej vody. Voda zároveň pribúda v oceánoch. Za posledných 100 rokov ubudlo zo Slovenska viac ako 12 miliárd ton a zo všetkých kontinentov viac ako 37 000 miliárd ton sladkej vody. Ubúdanie vody z vodného cyklu na kontinentoch spôsobuje poruchy v počasí - extrémne prívaly dažďa, povodne, suchá, požiare, zmeny v zemskej kôre, ktorých následkom sú zemetrasenia a tsunami, ale aj zmeny v správaní ľudí ako sú agresivita, nenávisť, terorizmus, tvrdí OZ.
OZ Ľudia a voda preto spolupracovalo s vedcami Európy na spracovaní európskej deklarácie Nová kultúra pre vodu, ktorú 18. februára 2005 v Madride podpísalo 100 vedcov Európy. Aby komunity boli zodpovedné za vodu, občianske združenie Ľudia a voda iniciovala na úrovní mesta Košíc strategický dokument pre integrovanú ochranu vôd Košický protokol pre vodu, ktorý košické Mestské zastupiteľstvo schválilo 24. februára 2005. Košice tak majú jedinečný strategický dokument, ktorý je možné prirovnať významovo ku Kjótskemu protokolu, konštatuje OZ Ľudia a voda. Podľa OZ krajiny Európskeho spoločenstva už pochopili, že zložité problémy ochrany vôd na kontinente je možné riešiť iba za aktívnej účasti komunít a Košice sú príkladom.
Na prahu nového roka 2006 OZ Ľudia a voda vyzýva všetkých občanov Slovenska na spoluprácu na programe Obnova vody v prírode. "Mať viac vody v prírode znamená mať viac úcty, harmónie a tolerancie nielen v prírode, ale aj v našich srdciach. Vyhneme sa tým problému s nedostatkom vody, so suchom, povodňami, požiarmi i sociálno-ekonomickému úpadku," tvrdí OZ Ľudia a voda.