Bratislava 29. decembra (TASR) - Poplatky za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti sa budúci rok zvyšovať nebudú. Podľa stanoviska Ministerstva zdravotníctva SR výšku poplatkov aj v budúcnosti bude určovať nariadenie vlády a lekári a farmaceuti ju nebudú môcť svojvoľne meniť.
Novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá 1. januára nadobudne účinnosť, určuje pre budúcnosť maximálnu hranicu výšky poplatkov, ktorá sa odvíja od životného minima. Toto ustanovenie považuje MZ SR za veľmi dôležité, pretože zaručuje, že poplatky sa v budúcnosti nebudú neobmedzene zvyšovať v rozpore s reálnymi príjmami poistencov.
Novela zákona rozširuje plnú úhradu liečby zdravotnými poisťovňami (ZP) aj pri iných ako prioritných chorobách. Garantuje, že najmenej jednu tretinu týchto chorôb budú plne hradiť ZP. Po prvý raz upravuje nielen rozsah chorôb iných ako prioritných plne hradených poisťovňou, ale aj rozsah chorôb, ktoré nebude hradiť ZP a rozsah chorôb, ktoré budú so spoluúčasťou pacienta.
Opatrením v prospech poistenca je aj to, že pri čiastočne hradených chorobách ZP zaplatí najmenej 80 percent úhrady za zdravotné výkony poskytnuté pri liečbe. Jednoznačne ide o ustanovenia, ktoré zvyšujú právnu istotu poistenca, uvádza sa v stanovisku.
Novinkou je, že za asistentov zdravotne postihnutých bude poistenie platiť štát. Nesmú však podnikať ani mať zamestnanie.
Zdravotné poisťovne (ZP) musia vytvoriť zoznam poistencov čakajúcich na poskytnutie odkladnej zdravotnej starostlivosti. Zároveň sú povinné zabezpečiť úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti najneskôr do 12 mesiacov od dňa zaradenia poistenca do zoznamu.
Stanovisko MZ SR je na jeho internetovej stránke.