BRATISLAVA 29. december (SITA) - Rodinné darcovstvo krvi nemá na Slovensku tradíciu najmä pre to, že ľudia o ňom vôbec nevedia. "Rodinní príslušníci si neuvedomujú, ako veľmi môžu svojím aktívnym prístupom pomôcť," konštatuje Dagmar Holomáňová, riaditeľka Národnej transfúznej služby SR (NTS SR).
Na Slovensku najčastejšie darujú krv príbuzní pacientov s onkologickými ochoreniami, ľudí po úrazoch, autohaváriách a pacientov čakajúcich na kardiochirurgické zákroky. "Máme skúsenosť, že ľudia, ktorí sú sami darcami krvi, berú jej darovanie pre svojho rodinného príslušníka ako samozrejmosť," dodala Holomáňová. V ostatných prípadoch je na zdravotníkoch, aby vysvetlili príbuzným, aká je potreba krvi a jej produktov vysoká a jej zabezpečenie zložité.
K výhodám rodinného darcovstva patrí podľa Holomáňovej to, že darca pochádza z rovnakého epidemiologického prostredia, uvedomuje si riziká spojené s možným prenosom infekcie a je vysoká pravdepodobnosť, že má identickú krvnú skupinu s pacientom. Týka sa to predovšetkým rodičov a súrodencov pacienta.
Národná transfúzna služba podľa jej riaditeľky presadzuje v tejto problematike aktívny prístup a pripravuje do budúceho roka viaceré formy jej medializácie.
V zahraničí patrí rodinné darcovstvo k častým formám darovania krvi. Týka sa to nielen krajín západnej Európy, ale aj arabských štátov.