Západné Slovensko zasiahla snehová víchrica

Bratislava 30. decembra (TASR) - Západné a juhozápadné Slovensko dnes ráno prekvapila snehová víchrica. Pri teplote mínus šesť stupňov Celzia dosahuje ...

Najnovšie dopravné informácie (19.35 h):
Diaľnica D1 je od 18. hodiny v úseku Senec-Trnava obojsmerne otvorená. Úsek Bratislava-Senec je však stále obojsmerne uzavretý.
Diaľnica D 4 v úseku Jarovce - maďarská štátna hranica je kompletne uzavretá. Obojsmerne sa podarilo sprejazdniť úsek diaľnice D 1 Trnava - Senec.
Napriek hustému sneženiu a víchrici je diaľnica D 2 na Záhorí obojsmerne prejazdná.
Keďže štátna cesta Nitra - Zlaté Moravce je stále uzavretá, rozhodla sa diaľničná spoločnosť uzavrieť aj úsek rýchlostnej cesty Nitra - Sereď. Otvoria ho až po tom, keď sa podarí sprejazdniť cestu Nitra - Zlaté Moravce.


Západné a juhozápadné Slovensko dnes ráno prekvapila snehová víchrica. Pri teplote mínus šesť stupňov Celzia dosahuje vietor v nárazoch rýchlosť až 90 km/h.

Počasie skomplikovalo premávku na bratislavských cestách. Autobusové a trolejbusové spoje meškali desiatky minút, no najväčšie problémy mali električky. Napriek údržbe tratí vietor takmer vzápätí navial na koľajnice novú vrstvu snehu. Navyše mráz spôsobil, že zamŕzala výhybka na obrátke v Karlovej Vsi, a tak sa všetky električky museli obracať až v Dúbravke. Trolejbusy mali zase problém vyšplhať sa po šmykľavom kopci na Kolibu a okolo ôsmej hodiny uviazli približne v polovici cesty.
Hlavné mesto však zostalo prejazdné. Už o 3.00 h vyrazilo do bratislavských ulíc 42 sypačov, päť stredných a dva ťažké pluhy, ako aj ďalších 44 obslužných mechanizmov. Na mnohých cestách však ich snaženie nebolo príliš vidieť. Najväčšie ťažkosti pri odhŕňaní snehu mali cestári v horských častiach Bratislavy - na Kolibe, či Kramároch, kde prejazdu pluhov na úzkych cestách prekážali zaviate zaparkované vozidlá.

V Trnavskom a Nitrianskom kraji pribúda obcí odrezaných od sveta

Situácia na cestách všetkých tried v Trnavskom kraji sa vplyvom nepretržitého sneženia sprevádzaného silným vetrom stále zhoršuje. Krajne nepriaznivé počasie sa podpísalo pod mnohé dopravné nehody, ktorých následky ešte viac komplikujú prácu cestárom a polícii.

Na rýchlostnej komunikácii medzi Sereďou a Nitrou pri obci Šoporňa, pri odbočke na obec Pata polícia dokumentuje dopravnú nehodu troch áut, jej následky sa odstraňujú. V úseku je znížená viditeľnosť, vodiči by preto mali venovať riadeniu vozidla mimoriadnu pozornosť a rešpektovať pokyny polície. Na úseku Trnava - Senica, v horskom priechode Biela Hora je cez cestu skrížený kamión, blokujúci premávku. Na jeho odstránení sa pracuje. V oboch smeroch je stále uzavretá diaľnica D1 Trnava - Bratislava.

V Trnavskom okrese sú neprejazdné cesty pri majeri v Bučanoch, medzi Cíferom a Trnavou, v okolí Jaslovských Bohuníc, Dechtíc, Vrbového, Ružindola a medzi Špačincami a Malženicami. Podobná situácia je v okrese Dunajská Streda, kde zaviate cesty odrezali asi 12 obcí. V okrese Galanta je neprejazdných päť úsekov hlavných ciest. Popri iných nemôžu motoristi použiť cestu I. triedy Sereď - Nitra, cestu II. triedy na úseku Veľké Úľany - Sládkovičovo a niektoré ďalšie.

So striedavým úspechom zápasia cestári s kalamitou aj na hlavných cestách v Nitrianskom, Levickom a Novozámockom okrese. Rýchlostná komunikácia Nitra - Zlaté Moravce je neprejazdná v prvej tretine smerom od Nitry, cestu blokuje niekoľko uviaznutých kamiónov i osobných áut. Premávka je čiastočne obmedzená i na cestách Nitra - Levice a Nitra - Nové Zámky. Cesty III. triedy v Nitrianskom a Zlatomoraveckom okrese sú zaviate a väčšinou neprejazdné. Cestári sa sústreďujú na udržanie prejazdnosti ciest I. a II. triedy. Viacero obcí, najmä v Tribečskom pohorí v Zlatomoraveckom okrese, je odrezaných od sveta.

Na diaľnici zomreli štyria ľudia

Snehová kalamita na Slovensku ochromuje dopravu aj na diaľničných ťahoch. V oboch smeroch je uzatvorená diaľnica Bratislava - Trnava. Kolaps spôsobila predpoludňajšia hromadná nehoda neďaleko Bratislavy.

Na 27. kilometri diaľnice medzi Bratislavou a Trnavou narazila do troch zrazených osobných áut cisterna s naftou a benzínom. Náves sa prevrátil na ďalšie dve osobné autá a usmrtil štyroch ľudí
Nasledovala hromadná havária ďalších päťdesiatich osobných áut. O 10. hodine 30. minúte bola uzavretá diaľnica medzi Bratislavou a Trnavou. Podľa Kuhajdovej polícia, hasiči a sanitky mali najväčšie problémy s nedisciplinovanosťou vodičov. Veľa z nich totiž nerešpektovalo dopravné predpisy, upchávali diaľnicu a zabraňovali tak poskytnutiu pomoci a sprejazdneniu. Policajti presmerovávali osobné autá mimo diaľnicu. Hasiči poskytli autobus na ohrievanie ľudí, auto s čajom a nasadili dva žeriavy, ako aj ďalšiu ťažkú techniku. O 16. hodine sa začalo z prečerpávaním 34 tisíc litrov nafty a benzínu z prevrátenej cisterny. V súčasnosti polícia vyprázdňuje diaľnicu medzi Bratislavou a Trnavou.

Uviaznuté autá zatarasili objazd diaľnice D1

Približne 300 až 400 zafúkaných áut už niekoľko hodín stojí na ceste 1/61 v smere od Trnavy po obec Blatné v okrese Senec. Sú to autá, ktoré kvôli hromadnej havárii obišli uzatvorený diaľničný úsek Bratislava - Trnava a uviazli v snehu. Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja má pripravené tri vykúrené autobusy pre osádky vozidiel, ale podľa informácií zástupcu riaditeľa správy Borisa Valášeka sa nedokážu k uväzneným ľuďom dostať. "Mnohí vodiči sú nedisciplinovaní, sťažujú nám prácu," povedal Valášek. Cestári sa snažia postupne autá spod snehu vyslobodzovať a cestu uvoľňovať.

Zranených po hromadnej dopravnej nehode na diaľnici D 1 medzi Bratislavou a Sencom rozvážajú záchranári do nemocníc v Bratislave a v Trnave. Trnavský krajský krízový štáb civilnej ochrany zabezpečí ich prepravu do Trnavy, kde tí, ktorí prejavia záujem budú mať zabezpečené aj ubytovanie. Zabezpečením ubytovania je poverené mesto Trnava. Z Trnavy na miesto nehody vyslali aj dve sanitky, požiadavke Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru o sanitné vozidlá nemohli pre nezjazdnosť ciest vyhovieť v Galante. Sanitku nakoniec poslali zdravotníci zo Senca.

V protismere od Senca pôjdu vozidlá požiarnikov a odťahovacej služby v uzatvorenom úseku diaľnice D1 Bratislava-Senec. K miestu hromadnej autonehody nie je možné sa dostať od Bratislavy. Polícia preto žiada vodičov o zvýšenú opatrnosť.

Pre skrížené kamióny je odstavená časť diaľnice D1 Ladce - Sverepec. Problémy spôsobila snehová víchrica aj na diaľnici D2 z Bratislavy v smere na maďarskú štátnu hranicu. Problematická je celá D2 na Záhorí, veľké problémy sú aj na rýchlostnej ceste Trnava - Nitra. Ako uviedol hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík, vo vážnom stave sú aj cesty v okolí Serede. Autá zatiaľ nie sú v závejoch.

Polícia v prípade dopravnej nehody na diaľnici odporúča, aby sa posádka čo najskôr dostala do bezpečia za zvodidlá. V žiadnom prípade by sa nemali pohybovať po diaľnici, týmto spôsobom došlo aj k ťažkým zraneniam.

Neprejazdná je už aj "stará cesta" medzi Bratislavou a Trnavou. Informovala o tom Televízia TA3. Polícia už kvôli hromadným autonehodám uzatvorila diaľnicu D1 v oboch smeroch. Prejazdná by zatiaľ mala byť cesta cez Pezinok a Modru, polícia však vyzýva vodičov, aby sa vyhli jazde týmito úsekmi.

Z dôvodu zlých poveternostných podmienok rakúske orgány v piatok uzavreli cestný hraničných priechod medzi Rakúskom a Slovenskom Kittsee-Jarovce. V prihraničnej oblasti je tiež uzavretý úsek spolkovej cesty B9 medzi Wolfsthalom a Hainburgom. Na motoristov tu čakajú ďalšie obmedzenia, napríklad medzi Kittsee a Gattendorfom. Na viacerých cestách v spolkovej krajine Burgenland platí povinnosť používať snehové reťaze pre vozidlá vyšších hmotnostných kategórií.

Na Liptove prvý kalamitný stupeň

Prvý kalamitný stupeň vyhlásili dnes ráno v regióne Liptova - v okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Cestárom sa darí s veľkými ťažkosťami zvládnuť zjazdnosť tamojších ciest. Neustále sneží, cestné vozidlá nestačia udržať úseky ciest bez väčšej hrúbky snehu, uviedol pre TASR riaditeľ Regionálnej správy ciest v Liptovskom Mikuláši Rastislav Mikuláš. "Najkritickejšia situácia bola dnes na poludnie na úseku cesty v okolí Važca, kde začína fúkať nárazový vietor. Predpokladáme, že tam v popoludňajších hodinách budeme musieť uzatvoriť prejazd pre nákladnú dopravu," povedal Mikuláš. Dodal, že ide o úsek cesty, ktorý bol pred Vianocami v súvislosti s kalamitou zablokovaný automobilmi približne na 24 hodín.

Cestári majú problém udržať dnes aj zjazdnosť cesty do vysokohorského lyžiarskeho strediska v Jasnej, kde dopravu komplikuje množstvo automobilov. Situácia sa tam môže skomplikovať podvečer, keď sa lyžiari budú vracať do svojich ubytovní.

Aj prvý kalamitný stupeň na cestách v regióne Oravy - v okresoch Tvrdošín, Dolný Kubín a Námestovo, ktorý tam vyhlásili dnes ráno o 06.30 h, naďalej trvá. O 13.00 h boli tam všetky cesty I. triedy zjazdné, platí to aj o horských priechodoch Brestová medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom, Hutami medzi Liptovským Mikulášom a Zubercom, Príslopom na ťahu Oravský Podzámok - Námestovo. Na cestách v regióne Oravy je miestami aj päť centimetrov hrubá vrstva kašovitého snehu. Ťažšie prejazdné sú cesty II. a III. triedy. "Na komunikáciách nižšej triedy v dedinách sú pred domami zaparkované automobily, ktoré bránia prejazdu cestných mechanizmov," povedal pre TASR dispečer zimnej údržby ciest Regionálnej správy ciest v Dolnom Kubíne Peter Kuchajda.

Kalamita spôsobila meškanie autobusových i vlakových spojov. "Dvory nad Žitavou a Palárikovo sú odrezané od okolitého sveta, autobusy sa k nim vôbec nedostanú," informoval dispečer SAD v Nových Zámkoch Anton Kderádek. Na viacerých úsekoch ciest stoja osobné i nákladné autá, neschopné pokračovať v jazde. Odstavené vozidlá blokujú prejazd autobusom, ktoré tak meškajú od jednej do dvoch hodín. Autá odťahujú ťažké vozidlá cestárov, na hlavných ťahoch sa pohybujú policajné vozy.

Polovica Komárna bez elektriny

Snehová kalamita spôsobila problémy nielen cestárom a motoristom, aj ale aj energetikom a telekomunikačným operátorom. Polovica Komárna je od skorých ranných hodín bez elektrického prúdu, na odstránení poruchy pracujú čaty technikov. Výpadky počítačov, e-mailov a faxov sa okamžite prejavili na nápore volajúcich cez mobilné telefóny. Volajúci do Komárna i Nových Zámkov z iných miest Slovenska majú problémy, na displejoch ich mobilov sa ukazuje informácia "preťažená sieť" a spojenie sa podarí až po niekoľkých pokusoch.

Polícia vyzýva vodičov, aby sa ceste na juh Slovenska, ak je to len trochu možné, vyhli. Situácia sa ani do 11.30 hod. dopoludnia nezlepšila. Na juhu stále sneží a fúka vietor.

Predpoveď pre Bratislavu

Podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu by sa nepriaznivé počasie malo v Bratislave udržať až do večerných hodín. Potom by sa mal prudký severozápadný vietor zmeniť na juhozápadný, s podstatne nižšou intenzitou.

Na Silvestra by malo byť nad Bratislavou už pokojné počasie s miernym vetrom a prípadným snežením.

FOTO - TASR

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 801
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 591
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 171
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 363
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 908
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 485
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 459
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 094
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 612
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 2 954

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KULTÚRA

Nie je to dosť dobré. Slovenským filmárom chýba niekto, kto by im to povedal

Režisér György Kristóf oslávil úspech v Cannes v policajnej cele.

Neprehliadnite tiež

Hlina: Odvolaním šéfa ÚPN chce Smer ovplyvniť voľby v Česku

Šéf kresťanských demokratov tvrdí, že zmena zákona je účelová.

Slovensko si v rebríčku tolerancie voči sexuálnym menšinám polepšilo

Andre Danko sa nedávno vyjadril že urobí všetko pre to, aby sa práva LGBTI nepresadzovali.

Slovenský expert by mal prispieť k riešeniu ukrajinskej krízy

Slovensko chce do Úradu styčného dôstojníka NATO v Kyjeve vyslať obranného poradcu.

Deti budú po boku policajtov kontrolovať vodičov na cestách

Akciou chce polícia upozorniť na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti.