BRATISLAVA 30. decembra (SITA) - Oslavy príchodu Nového roka nemusia byť pre každého radostnou udalosťou. Osamelým ľuďom môže veselie druhých a aj bilancovanie odchádzajúceho roka spôsobiť zármutok až depresie. V krajných prípadoch sa silvestrovská noc môže skončiť aj samovraždou. Podľa psychiatra Petra Breiera môžeme takýmto prípadom predísť. Ak vieme o niekom, kto by mohol byť na Silvestra sám, mali by sme ho pozvať na spoločné oslavy príchodu Nového roka. Dlhodobé štatistiky však ukazujú, že december a január sú mesiace s najnižším počtom samovrážd, upozornil Breier známy aj svojím pôsobením v Lige za duševné zdravie. Ako pripomenul, ak by predsa len niekto pocítil počas novoročných osláv úzkosť či depresiu, mal by sa poradiť napríklad na Linke dôvery Nezábudka – 0850 111 022 alebo sa obrátiť na najbližšie psychiatrické oddelenie.
Počet samovrážd na Slovensku v minulom roku podľa údajov Štatistického úradu SR výrazne klesol. Kým v roku 2003 spáchalo samovraždu 753 ľudí, vlani to bolo takmer o 80 osôb menej. To je podľa odborníkov priaznivý vývoj. Napriek tomu samovraždy zostávajú na Slovensku naďalej veľkým problémom, pretože zo všetkých úmrtí tvoria 1,3 percenta. Z porovnania štatistík z rokov 2003 a 2004 vyplýva, že na život si siaha viac mladých ľudí. No najrizikovejším vekom stále ostáva vek medzi 40 a 55 rokov. K samovražde sa vlani uchýlilo, a aj ju dokonalo, päťkrát viac mužov ako žien, čo je však dlhodobý trend vo všetkých postkomunistických krajinách. Prečo je medzi samovrahmi oveľa viac mužov ako žien, sa dá vysvetliť aj tým, že muži sú v slovenskej spoločnosti považovaní za živiteľov rodiny, sú zodpovední za príjem a cítia väčší sociálny tlak.
Dôvody, ktoré vedú ľudí k samovražde, sú rôzne a venujú sa im odborníci na celom svete. Zhodujú sa, že k samovražde človek pristúpi zvyčajne vtedy, ak stratí zmysel života, ktorým môžu byť dobré medziľudské vzťahy, zdravie či viera a sebaúcta. Samovraždy môžu vyvolať nielen sociálne a psychologické problémy, ale aj ekonomické okolnosti.