Bratislava 31. decembra (TASR) - Napriek posilneniu sociálno-ekonomického sporu o reformy naďalej dominuje na ľavo-pravom politickom spektre u slovenských voličov stredová orientácia. Vyplýva to z výskumu názorov verejnosti na aktuálne spoločenské a politické otázky, ktorý v novembri uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) na vzorke 1044 obyvateľov SR vo veku nad 18 rokov.
Sebazaradenie do stredu je typické až pre štyroch z desiatich respondentov. Za ľavicovo zmýšľajúceho sa označuje štvrtina občanov a k pravici sa ich prikláňa 14 percent. Zvyšná pätina ľudí sa k otázke nevedela vyjadriť.
K pravicovej orientácii sa v najväčšom množstve hlásia voliči SDKÚ (48 percent) a KDH (37 percent). Za ľavičiarov sa označujú najmä voliči KSS (68 percent), nasledujú sympatizanti Smeru (39 percent), HZDS (34 percent) a SNS (32 percent).
Z hľadiska socio-demografickej štruktúry je pre prívržencov Smeru podľa sociologičky Oľgy Gyarfášovej veľmi príznačné, že sa v takmer žiadnej charakteristike nevymykajú celoslovenskému priemeru. SDKÚ vystupuje ako strana s nadpriemerným zastúpením mestských vzdelaných voličov a statusovo vyššie postavenými priaznivcami (83 percent sa zaraďuje do vyššej strednej alebo strednej vrstvy, pričom priemer je 54 percent). "Priemerní" priaznivci HZDS a KSS sú starší, zo statusovo nižších vrstiev a z menších obcí. SMK zostáva jasne stranou obyvateľov maďarskej národnosti (tvoria 80 percent jej elektorátu). Medzi voličmi KDH je najvyšší podiel hlboko veriacich (43 percent oproti 9 percentám v celej dospelej populácii).
IVO zostavilo aj mapu blízkosti, resp. vzdialenosti politických strán na základe toho ako ich vnímajú voliči. Najkompaktnejšie je jadro súčasnej vládnej koalície SDKÚ, KDH a SMK. Voličom všetkých troch strán je sympatické aj SF, opačne to však neplatí. Prívrženci SF dôverujú v prevažnej miere iba Smeru (71 percent). V tomto prípade je "vzťah" voličov obojstranný - sympatizanti Smeru považujú za najdôveryhodnejšiu stranu SF (45 percent). Smer je najdôveryhodnejší aj pre voličov HZDS, KSS a SNS. Líniu rozdeľujúcu koalíciu a opozíciu prekračuje SF, ktoré sa umiestňuje medzi nimi.