Bratislava 31. decembra (TASR) - Niektorí zriaďovatelia základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) ovplyvňovali podľa ministra školstva Martina Fronca zadržiavaním školských financií voľby do VÚC. Školskí odborári sú naopak sklamaní z malej podpory samosprávnych krajov aj krajských školských úradov (KŠÚ).
Zatiaľ čo Fronc je pripravený skontrolovať rozdelenie financií na školstvo, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ján Gašperan tvrdí, že rezort mal vo väčšej miere pomôcť VÚC v Trenčíne a Žiline. "V oboch prípadoch začnú nový rok napriek racionalizačným opatreniam s dlhom," spomenul pre TASR Gašperan. Napríklad v Trenčianskemu VÚC chýbalo na prevádzku stredných odborných učilíšť okolo 50 miliónov, no dodatočne získal len 15 miliónov.
Ministerstvo školstva trvá na svojom stanovisku, že rezort splnil všetky svoje finančné záväzky a problémy majú len tí, ktorí hospodárili neefektívne. Hovorkyňa rezortu Monika Murová konštatovala, že niektoré školy vyplácali príliš vysoké nadtarifné zložky a potom dodatočne žiadali peniaze na základné mzdy. To sa však podľa Gašperana nevzťahuje na spomínané VÚC, kde ťažkosti vznikli nesprávnym nastavením normatívov. Prostredníctvom nich dáva rezort peniaze na prevádzku škôl aj platy učiteľov.
Pred druhým kolom volieb župana uvoľnil 45 miliónov korún na koncoročné odmeny pre učiteľov napríklad Prešovský samosprávny kraj. Naopak, vláda v decembri kvôli "objektívnemu podhodnoteniu rozpočtového krytia," poskytla 30 miliónov korún pre domovy mládeže pri internátnych špeciálnych školách, ktorých zriaďovateľmi sú KŠÚ. Podľa školských odborárov je to však málo.