Bratislava 1. januára (TASR) - Slovensko sa dnes prvýkrát stalo nestálym členom Bezpečnostnej rady (BR) OSN. V 15-člennom orgáne, ktorý má na starosti globálnu bezpečnosť a mier. Na dva roky prebralo po Rumunsku kreslo za východoeurópsku regionálnu skupinu.
Slovenská diplomacia sa v činnosti na pôde Bezpečnostnej rady chce sústrediť na budúci štatút Kosova, vývoj vo východnej Európe, otázku rozdeleného Cypru i na blízkovýchodný mierový proces. Angažovať sa chce pri reforme OSN. "Chceli by sme podporiť najmä realizáciu tých opatrení, ktoré boli prijaté v záverečnom dokumente z nedávneho Valného zhromaždenia OSN, to znamená vytvorenie Komisie na budovanie mieru a Rady pre ľudské práva," povedal minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Zdôraznil, že OSN je organizácia, ktorá má nezastupiteľné miesto vo vývoji medzinárodných vzťahov v 21. storočí, a preto ju treba posilniť.
Slovensko prevezme po Rumunsku predsedníctvo vo výbore BR OSN pre problematiku zbraní hromadného ničenia. Podpredsedom sa zrejme stane vo výboroch pre sledovanie vývoja v Iraku a pre zabezpečenie spolupráce Sýrie pri vyšetrovaní atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Predsedať BR OSN bude Slovensko vo februári 2007, pričom bude určovať program zasadania rady.
Slovenská diplomacia je podľa ministra Kukana dobre pripravená na pôsobenie v BR, Stála misia v New Yorku bola posilnená o šesť ľudí, aktivity v BR riadi na ministerstve koordinačná jednotka.
Šéf slovenskej diplomacie zdôrazňuje význam a výnimočnosť postu nestáleho člena BR OSN, ktorý bude Slovensko prvýkrát v histórii zastávať. "Ide o takú životnú šancu, lebo možnosť opätovne sa uchádzať o členstvo môže byť aj za 40 alebo ešte viac rokov," povedal. Poukázal pritom na počet 22 členov východoeurópskej skupiny, ktorej v BR prislúcha jedno nestále miesto. Obsadenie tohto postu sa mení raz za dva roky.
Bezpečnostná rada má na základe Charty OSN hlavnú zodpovednosť za zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti. Ako jediná je oprávnená prijímať rozhodnutia o donucovacích opatreniach proti tomu, kto medzinárodný mier a bezpečnosť ohrozí. Rada pozostáva z piatich stálych členov - Číny, Francúzska, Ruska, USA a Veľkej Británie, a desiatich nestálych, ktorých volia na dvojročné obdobie.