BRATISLAVA 1. januára (SITA) – Nové trestné kódexy začínajú od dnešného dňa fungovať v slovenskom trestnom práve. Trestný zákon prináša nové rozdelenie trestných činov na prečiny a zločiny. Pri prečinoch nemôže presiahnuť horná hranica trestu päť rokov. Nanovo sú definované krajná núdza, nutná obrana a oprávnené použitie zbrane. Vychádza sa pri nich z princípu, že riziko útoku by mal znášať útočník a nie napadnutý. Podľa rezortu spravodlivosti totiž ak má byť nutná obrana efektívna, musí byť intenzívnejšia ako útok. Ak osoba neoprávnene vnikne alebo neoprávnene zotrvá napríklad v cudzom byte, bude možné proti nemu použiť zbraň.
Zavádzajú sa aj nové druhy trestov. Trest domáceho väzenia by sa mohol ukladať pri prečinoch až na jeden rok. V prípade trestu povinnej práce bude môcť byť odsúdenému uložené pracovať vo voľnom čase a bez nároku na odmenu od 40 do 300 hodín. Novinkou je aj podmienečný odklad trestu s probačným dohľadom. Zásada trikrát a dosť pri obzvlášť závažných trestných činoch je zachovaná aj v novom Trestnom zákone. V prípade páchateľov úkladnej vraždy sa zavádza zásada dvakrát a dosť. Znamená to, že ak bol niekto odsúdený za úkladnú vraždu už druhýkrát , bude mu hroziť výlučne trest odňatia slobody na doživotie. Páchatelia mafiánskych vrážd dostanú výlučne doživotie.
V Trestnom zákone zostali zachované aj verbálne delikty. Trestné by teda malo byť verejné popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie alebo ospravedlňovanie holokaustu. Návrh trestného zákona obsahuje aj trestný čin hanobenia národa, rasy, etnika alebo presvedčenia. Poslanci doplnili návrh aj o skutkovú podstatu porušenia dôvernosti ústneho prejavu. Zverejnenie neverejne prednesených slov či iného prejavu osobnej povahy by malo byť trestné, ak bola dotknutej osobe spôsobená vážna ujma.
Trestný poriadok by mal zefektívniť, zjednodušiť a zrýchliť celý trestný proces. Zakotvuje osobitnú formu skráteného vyšetrovania. Ak bude páchateľ prečinu pristihnutý priamo pri čine alebo na úteku, mal by byť odovzdaný súdu do 48 hodín. Ak sudca pre prípravné konanie nerozhodne trestným rozkazom, bude musieť do 15 dní vytýčiť hlavné pojednávanie. Novinkou je aj možnosť obmedziť osobnú slobodu svedka najviac 72 hodín a to vtedy, ak sa po predvolaní nedostaví pred súd bez riadneho ospravedlnenia a jeho prítomnosť nebude možné zabezpečiť inak. Väzba nebude podľa tejto normy môcť presiahnuť pri prečine rok. V prípade zločinov bude môcť byť maximálna väzba tri roky a len pri obzvlášť závažných zločinoch bude môcť byť štvorročná väzba. Norma posilňuje kontradiktórnosť konania. Znamená to, že hlavné pojednávanie bude vedené formou sporu a svedkov budú zásadne vypočúvať procesné strany - prokurátor a advokát. Súd bude môcť zasiahnuť iba do spôsobu vykonania výsluchu. Norma zavádza aj inštitút sudcu pre prípravné konanie, ktorý bude rozhodovať o zásahoch do základných ľudských práv a slobôd v prípravnom konaní - o väzbe, domovej a osobnej prehliadke, použití odpočúvania a o iných zaisťovacích úkonoch. Upravili aj problematiku používania informačno-technických prostriedkov (ITP). Záznam vyhotovený ITP bude musieť byť bez meškania zničený, ak sa nezistili skutočnosti významné pre trestné konanie. O použití ITP bude musieť byť osoba, ktorá nie je účastníkom konania, informovaná do troch rokov od právoplatného skončenia trestného stíhania v danej veci, prípadne bez meškania po právoplatnom rozhodnutí o skončení veci. Neplatí to ak ide o obzvlášť závažný zločin alebo zločin spáchaný organizovanou, zločineckou alebo teroristickou skupinou alebo ak sa na trestnom čine podieľalo viac osôb a aspoň voči jednej nebolo trestné stíhanie právoplatne skončené. Prihliadať sa bude aj na to, či by poskytnutím takejto informácie bolo zmarený účel trestného konania.