BRATISLAVA 1. januára (SITA) - Na Bratislavskom hrade si dnes z rúk hlavy štátu prevzalo 20 osobností spoločenského a kultúrneho života najvyššie štátne vyznamenania. Prezident Ivan Gašparovič pri tejto príležitosti zdôraznil, že dnešný deň nie je pre Slovensko a Slovákov dôležitý len preto, lebo vítame nový rok, ale si pripomíname aj vznik svojho štátu. Slovenský národ podľa neho prešiel dlhou a náročnou cestou. Pri prekonávaní mnohých prekážok však bolo podľa neho veľkým šťastím, že sa Slovensko mohlo a môže spoľahnúť na "vzácnych ľudí, žijúcich a pracujúcich v duchu najvyšších morálnych hodnôt, nadradených nad individualistické záujmy." V tejto súvislosti sa Gašparovič kriticky vyjadril, že v dnešnej spoločenskej situácii mnohokrát dávame priestor hodnotám konzumného typu a masovej kultúry. "Sme svedkami ignorovania tradičných hodnôt, vyprahnutia dôvery, prejavov cynizmu a ľahostajnosti," vyhlásil prezident.
Pri dnešnom vyznamenávaní sa prezident úplne nestotožnil s návrhom, ktorý mu predložila vláda. Úspešní slovenskí tenisti totiž medzi laureátmi chýbali. Dôvodom sú aj pochybnosti okolo dopingu Karola Becka, ako aj fakt, že za športové výsledky sa vyznamenanie Pribinov kríž nedáva. Gašparovič sa podľa vlastných slov s tenistami stretol a spoločne diskutovali o všetkých dôsledkoch, ak by sa ich rozhodol vyznamenať. Je podľa neho dôležité počkať do 17. januára, kedy sa má o Beckovi definitívne rozhodnúť. Prezident je však presvedčený, že tenisti sa vyznamenania dočkajú, a to pri štátnom sviatku 1. septembra. S jeho rozhodnutím sa stotožnil aj vicepremiér Pál Csáky. Súhlasí, že je lepšie riešenie oceniť tenistov pri Dni Ústavy SR, hoci vo vláde zahlasoval za pôvodný návrh.
Medzi 20 vyznamenanými Pribinovým krížom I. triedy bol aj najstarší žijúci básnik, katolícky kňaz a predstaviteľ Katolíckej moderny Svetoslav Veigl. In memoriam udelil prezident vyznamenanie Karolovi Plankovi. Toto najvyššie ocenenie si prevzala aj prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká, či herec Leopold Haverl. Nižšie vyznamenania dostala herečka Adela Gáborová, či divadelník Stanislav Štepka. "Nebýva žiaľ naším najznámejším a najrozšírenejším zvykom ďakovať, či poďakovať sa. Oveľa radšej berieme, ako dostávame a ako dávame a ďakujeme. Tak mi dovoľte za nás všetkých poďakovať, že ste si nás všimli pri takej významnej udalosti ako je vznik Slovenskej republiky," uviedol v mene ocenených Štepka. Jeho vďaka však rovnako patrila aj všetkým, ktorí im k ich výkonom dopomohli.
Prezident dnes vyznamenával aj Krížom Milana Rastislava Štefánika III. triedy, ktorý udelil ôsmim osobnostiam za zásluhy o záchranu ľudských životov s nasadením vlastného života. Medzi nimi boli napríklad policajti Juraj Štaudinger a Ivan Sihelský, ktorí tento rok v júni zasahovali pri výbuchu plynovej fľaše pred základnou školou v Lučenci.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.