"Poplatky za lístky a listy v tuzemskom styku zostali nezmenené, rovnaké je to pri tlačovinách. U novín a časopisov sa cena v prípade celých balíkov zmenila - trebárs pri troch kilogramoch z 21 na 25 korún. Propagačné zásielky zlacneli, keďže máme konkurenciu napríklad v Študentskom servise", povedala na úvod RNDr. Eva Siváková, vedúca odboru marketingu Východoslovenského riaditeľstva pôšt v Košiciach. Zníženie cien sa týka hlavne tlačovín typu A, ktoré bývajú doručované do všetkých listových schránok, a C, určených vybraným adresátom. Je citeľné hlavne u vyšších gramáží, 100 a viac gramov, v prípade tých nižších ide rádovo o niekoľko halierov. "K veľkej zmene došlo u cenných listov, sadzby sa dvihli o päť až osem korún. Pri hmotnosti do 20 gramov napríklad z 30 na 35 Sk. Balíky, či už s udanou cenou do 2000 sk, alebo bez nej, zostali bezo zmeny. Rovnako je to pri prioritných zásielkách."
Zdraženie postihlo aj poštové poukážky. V prípade tých do 0 a 1000 Sk o korunu, výraznejšie zvýšenie je pri každých ďalších 10000 Sk alebo časti tejto sumy. "Pri poukážkach typu C a D k zmenám nedochádza. Pokiaľ ide o poštový peňažný poukaz, nový produkt, zavedený minulého roku, tu cena stúpla v priemere o dve koruny. Menia sa aj sadzby všetkých druhov EMS-iek, tzv. rýchlych zásielok, a to podľa pásma." Ide o vybrané produkty, o tých ostatných sa možno dozvedieť na ktorejkoľvek pošte. Ich cena vzrástla zhruba o desať percent, niekde viac, inde menej. Pôvodný návrh bol o niečo vyšší.
"Uvažovalo sa o zvýšení v rozmedzí 10 až 15 percent. Takto sme to avizovali aj našim klientom - obecným úradom, súdom, vlastne verejnej správe, ako aj finančníkom. Nakoniec sme sa však rozhodli o zvýšenie vo výške zhruba 9,9 percenta."
Zaujímalo nás, či opatrenie, ktoré asi málokto prijme s radosťou, bude mať vplyv na skvalitnenie, alebo vznik nových poštových služieb. "O skvalitňovanie sa snažíme stále. Hlavne pokiaľ ide o zriaďovanie doručovateľských služieb, ktoré by cenovo mohli konkurovať iným spoločnostiam. Jednou z najnovších, zavedených v októbri minulého roku, je tzv. obchodný balík. Hlavne podnikateľským subjektom umožňuje posielať zásielky do 30 kg. Patríme medzi 15 krajín, v ktorých pošta poskytuje túto službu. Do budúcnosti sa uvažuje o zriadení služby Express Kurier, ktorá by zásielky v okruhu našej pôsobnosti mala doručovať do štyroch hodín."
Okrem týchto služieb, ktorých využitie aspoň zatiaľ nenadobudlo masový charakter, je tu však ďalšia, ktorú ocenia motoristi. "Od začiatku roku je možné na vybraných poštách zakúpiť diaľničné nálepky na rok 2001. V Košiciach je to Pošta 1 v centre, Pošta 22 na Furči, Pošta 13 na sídlisku Ťahanovce, Pošta 11 na Terase a Pošta 12 na sídlisku Nad jazerom. Možno tu dostať nálepky pre všetky kubatúry, ročné alebo pätnásťdňové."
Poštovné narástlo aj v prípade zásielok do zahraničia. Pri listoch, balíčkoch a prioritných zásielkach sa zvýšenie pohybuje zhruba medzi 10 a 25 perrcentami v závislosti od druhu a hmotnosti zásielky. "Toto zvýšenie cien je snahou o vyrovnanie sa s cenami, platnými v krajinách Európskej únie. Poštovné je tam ešte stále v prepočte na životné náklady vyššie, ako u nás. Takisto sa však týmto štátom musíme prispôsobiť aj úrovňou poskytovaných služieb. Okrem toho na rast cien vplýva aj kurz slovenskej koruny voči euru a doláru, rast nákladov na dopravu, hlavne pokiaľ ide o pohonné hmoty, a viacero ďalších faktorov."
Prvú etapu zdražovania máme za sebou, druhá, ktorá sa dotkne ďalších poštových produktov, nás čaká od začiatku budúceho mesiaca. O tom, čo všetko ešte zdražie, sa bude možné informovať priamo na pošte. Na záver sme sa RNDr. Sivákovej opýtali aj na to, v akom časovom horizonte Slovenská pošta uvažuje o ďalšom náraste cien poštovného. "Ja by som to zatiaľ nechala v tejto polohe. Ceny služieb sme zdvihli teraz, budeme sa ich snažiť udržať na tejto úrovni. Samozrejme so zreteľom na to, ako sa situácia bude vyvíjať v okolitých štátoch."

Beata
Balogová
