Poprad 3. januára (TASR) - Letecká záchranná zdravotná služba (LZZS) ATE prišla pri pondelkovej tragickej havárii, ktorá si neďaleko Janovej Lehoty v okrese Žiar nad Hronom vyžiadal tri ľudské životy, o jeden z piatich vrtuľníkov typu Agusta A109K2.
Ide o ľahké dvojmotorové vrtuľníky, ktoré sú zaradené do najvyššej kategórie letových noriem Európskej únie. Letecká záchranná zdravotná služba mala päť takýchto strojov. Cena stroja s vybavením bola ohodnotená na 75 miliónov korún.
Pri Janovej Lehote havaroval vrtuľník banskobystrického strediska LZSZ ATE. Naposledy tento stroj pomáhal pri lavínovom nešťastí 31. decembra 2005 na Zverovke v Západných Tatrách, kde zahynulo sedem Čechov. Banskobystrická letecká záchranná služba vlani nalietala počas zásahov v teréne a prevozov pacientov z nemocnice do nemocnice viac ako 250 letových hodín a uskutočnila viac ako 250 zásahov, kde prevažovali medzinemocničné lety.
Banská Bystrica a jej okolie nezostane bez vrtuľníka LZZS ATE, uviedol hovorca ATE Pavol Svetoň. Koncom minulého roka spoločnosť ATE Poprad kúpila od švajčiarskej záchrannej služby REGA vrtuľník Agusta A109K2 - OM ATD, ktorý bol určený pre novootvárané stredisko leteckej záchrannej služby v Nitre. S najväčšou pravdepodobnosťou bude nasadený do Banskej Bystrice a o prevádzkovaní nového strediska v Nitre budú predstavitelia ATE rokovať pravdepodobne v najbližších dňoch s ministerstvom zdravotníctva.
Prvé Agusty uviedli do prevádzky v roku 2003. Vrtuľníky dodala švajčiarska letecká záchranná služba REGA v Zürichu. Pre tento typ vrtuľníka sa firma ATE rozhodla preto, lebo spĺňa všetky predpoklady na náročnú prevádzku v členitom teréne Slovenska a sú veľmi vhodné do vysokohorského terénu. Vo svete sa tieto vrtuľníky používajú najmä na prepravu obchodných cestujúcich, v policajných zložkách a v leteckej záchrannej službe. Okrem štandardných prístrojov majú autopilota, digitálnu mapu, systém GPS (Global Positioning System), viackanálovú rádiostanicu, zabudovaný mobilný telefón a tiež prístroje umožňujúce pilotovi nočné videnie. Vrtuľníky sú zaradené do prvej výkonnostnej kategórie podľa noriem EÚ.
Leteckú záchrannú službu začala prevádzkovať spoločnosť Air Transport Europe (ATE) v Poprade v apríli 1995, kedy otvorila prvé stredisko Krištof 3 na popradskom letisku. "O modernizáciu leteckej záchrany sa usilovala systematicky, osobitne však po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ), keďže vrtuľníky musia spĺňať najnáročnejšie európske technické normy," uviedol hovorca ATE Pavol Svetoň.