Na Poštovej ohlasovni a úložni (POÚ) si jej pracovníci v týchto dňoch užívajú takto predĺžené vianočné sviatky. "Každoročne k nám chodia tieto nedoručiteľné zásielky až do polovice januára," povedal riaditeľ POÚ Marián Žiška. Za prvé dva januárové dni docestovali do Trnavy vrecia s 2400 pohľadnicami a vyše 5000 listami, ďalšie ešte očakávajú.
"Sú to zásielky, ktoré nedokázali doručovatelia doručiť kvôli zle uvedenej adrese či kvôli tomu, že sa adresát odsťahoval. Tiež také, čo si adresáti v danej lehote nevyzdvihli," povedala referentka listovej skupiny Jarmila Kyselicová. Skupina už niekoľko mesiacov pracuje v novom režime, ktorý jej neumožňuje hľadať adresu odosielateľa či iný kontakt v obsahu listu, ako to bývalo doteraz. Všetky obyčajné listové zásielky uskladňujú v Trnave výlučne neotvorené a ak si ich nikto písomne nevyžiada, v takom stave ich po troch mesiacoch skartujú. Aj s obsahom. Môžu v nich pritom byť napríklad doklady-originály písomností, občianske, pasy, vodičské preukazy či dokonca peniaze. "Obyčajná listová zásielka nie je určená na posielanie takýchto vecí, na to sú cenné či doporučené listy, na peniaze výlučne peňažné poukážky," dodala J. Kyselicová. Doporučené listy skartujú za jeden rok, rovnako ako balíky, o ktoré nejaví záujem ani adresát, ani odosielateľ.
Poštová ohlasovňa a úložňa robí raz do roka dražbu balíkových zásielok. Podľa pracovníčky balíkovej skupiny Elizavety Križanovej sú v nich väčšinou odevy, knihy, obuv. Do dražby sú zaradené iba tie balíky, ktorých súhrnný obsah presahuje hodnotu osemsto korún. Tak si ich aj musia kúpiť na dražbe dražitelia. Preto záujem o kedysi populárne dražby u Trnavčanov klesá.
Za druhý polrok 2005 prišlo spolu na POÚ v Trnave vyše dvadsať tisíc pohľadníc, 104 tisíc listov a 503 nedoručiteľných balíkov. don tal