Bratislava 5. januára (TASR) - Mesto Bratislava chce ďalej riešiť problematiku bezdomovectva a pripravuje otvorenie 24-hodinového strediska osobnej hygieny pre ľudí bez prístrešia.
Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej ho chce otvoriť v prvom štvrťroku 2006. Mesto Bratislava rokovalo s Trnavskou univerzitou (TU), ktorá prevádzkuje mestský útulok pre bezdomovcov na Hradskej ulici vo Vrakuni, o dodatku k doterajšej zmluve. Jeho podpísanie by znamenalo zriadenie strediska osobnej hygieny. Bola by to záchrana pre ľudí, ktorí tvrdia, že sa v chladnom počasí musia zohrievať alkoholom, keďže útulok je počas dňa neprístupný. TU nemôže poskytnúť finančné prostriedky pre ďalších pracovníkov na prevádzku nového strediska. Mesto preto začalo rokovania s občianskym združením Domov pre každého, ktoré sídli v jeho objekte na Hradskej ulici a bude schopné takúto službu zabezpečovať v zariadení sociálnej starostlivosti.
So zámerom eliminovať nepriaznivú situáciu bezdomovcov hlavné mesto v januári 2004 otvorilo pre nich útulok na Hradskej ulici. Ten podľa Chudinovej doteraz prijal každého človeka, ktorý nemá strechu nad hlavou. Jeho kapacita je 40 miest a do útulku zriadeného podľa zákona č. 195/1998 nie je možné prijať človeka v stave opitosti. Navyše obec je povinná chrániť svoj majetok pred možnosťou požiaru či iného znehodnotenia alebo poškodenia, ktoré hrozí najmä od ľudí pod vplyvom alkoholu.
Je morálnou povinnosťou každého občana privolať zdravotnú pomoc k človeku, ktorý v mraze trávi noc na verejných priestranstvách, námestiach, uliciach, v pasážach či výkladoch, aby zistila, či takto ležiaci človek nepotrebuje lekársku starostlivosť. Len tak sa dá zabrániť tomu, aby v hlavnom meste umierali ľudia na uliciach napriek pomoci, ktorú môžu dostať od mesta, mestských častí, vyššieho územného celku, cirkví a iných mimovládnych organizácií, ktorú však buď odmietajú, alebo nie sú ochotní vzdať sa požívania alkoholu.
Mesto vzhľadom na zvýšené finančné nároky súkromného zariadenia, ktoré prevádzkovalo na území Bratislavy izbu pre opilcov, nebolo schopné vo svojom rozpočte nájsť takmer dva milióny Sk z peňazí Bratislavčanov na prevádzku zariadenia, ktoré využívali aj mimobratislavskí obyvatelia. "Čo najskôr oslovím nového bratislavského župana so žiadosťou, aby sme problém neexistujúcej záchytnej izby pre opilcov riešili spoločne. No ona nám nevyrieši problém alkoholizmu ľudí bez prístrešia ani problém ľudskej ľahostajnosti," konštatuje primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský.
ep som