PREŠOV 6. januára (SITA) – V prešovskom katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa posvätil vo štvrtok biskup Ján Babjak tritisíc litrov vody, ktorej vo východnom obrade hovoria jordánska voda. V dnešný sviatok Troch kráľov sa v gréckokatolíckej cirkvi slávi sviatok Zjavenia Pána, kedy kňaz na konci liturgie slúži obrad veľkého svätenia vody. „Sprítomňujeme si tým vodu Jordánu, ktorá tečie vo Svätej zemi, kde bol pokrstený Ježiš Kristus,“ uviedol pre agentúru SITA kancelár Gréckokatolíckeho biskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík. Ide o symboliku krstu Ježiša Krista vo vodách Jordánu, čím sa chcel boží syn priblížiť človeku a posvätiť jeho život. Počas svätenia kňaz trikrát žehná vodu rukou, ktorú ponorí pod hladinu. Potom zoberie trojitú horiacu sviecu, tá symbolizuje svätú trojicu, vnára ju do vody a hasí v nej plameň. Tri razy dýchne na vodu, čím je sprítomnený Duch svätý. Na záver požehná vodu krížom vnoreným do vody. Liturgická slávnosť sa končí tým, že kňaz prechádza pomedzi lavice a kropí veriacich jordánskou vodou. Po bohoslužbe si ľudia odnášajú vodu vo fľašiach domov, aby si s ňou posvätili domy, byty, liturgické predmety, svietniky, sviece. Jordánskou vodou zaháňajú zlého ducha a často ju berú pre chorých. Svätenie vody sa podľa Petríka nikdy nesmie vnímať ako mágia.
V niektorých farnostiach v okrese Stará Ľubovňa a Stropkov ešte prežíva starý zvyk, keď sa svätí voda priamo v potoku. Do ľadu vysekajú otvor a kňaz svätí tečúcu vodu ako v Jordáne. Vo veľkých mestách sa akt svätenia jordánskej vody koná už v predvečer sviatku Bohozjavenia 5. januára. Deje sa tak pri veľkej večierni s liturgiou sv. Bazila Veľkého. Veľké svätenie vody potom opakujú aj na druhý deň 6. januára. V prešovskom katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa svätil vodu v troch kovových nádobách vysokých vyše metra po oba dni biskup Ján Babjak, celebrovalo mu vyše dvadsať kňazov.
Sviatok Zjavenia Pána (alebo Bohozjavenie) je jedným z najstarších a najväčších sviatkov liturgického roka vo východnom obrade. O tomto sviatku sa našli záznamy už z prelomu 2. – 3. storočia. V tento deň si veriaci sprítomňujú aj prvé zjavenie celej Svätej Trojice. Ako uviedol Petrík, „v Svätom písme sa hovorí, že v rieke Jordán stál Ježiš Kristus, z neba bolo počuť hlas nebeského otca a nad vodami sa vznášal Duch svätý v podobe holubice.“ Vo východnom obrade ide o významný sviatok, ktorý má pevné miesto hneď po Veľkej noci, ktorá je pre kresťanov najdôležitejším sviatkom.