Bratislava 7. januára (TASR) - Prezident Ivan Gašparovič nepredpokladá, že sa po minuloročnom neúspechu referend o európskej ústave bude ešte v rámci Európskej únie rozhodovať o tomto dokumente ako o celku. "Na základe tejto zmluvy bude musieť byť vypracované niečo nové - nový návrh, ktorý by bol pružnejší a jednoznačnejší," uviedol dnes v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Podľa prezidenta EÚ nepotrebuje normu, ktorá by sa nazývala ústava, ale solídnu dohodu medzi jednotlivými štátmi. "Potrebné a nevyhnuté je pripraviť zmluvu o tom, akú štruktúru, akú organizáciu EÚ bude mať, najmä vo vzťahu - a to bude najťažšia a najdôležitejšie - národných parlamentov k Európskemu parlamentu a opačne," uviedol.
Na Slovensku schválil parlament európsku ústavnú zmluvu 11. mája 2005, prezident ju dosiaľ svojim podpisom neratifikoval. Ústavný súd SR vydal v júli na základe podnetu skupiny občanov predbežné opatrenie, aby prezident dokument nepodpisoval. "Samozrejme, že Ústava SR hovorí jednoznačne, že prezidentovi nemôže niekto prikazovať, takže ja aj tento názor ústavného súdu beriem trochu s rezervou," povedal Gašparovič. Zároveň dodal, bude potrebné rozhodnúť, čo ďalej s ratifikáciou.
V súvislosti s pretrvávajúcou vízovou povinnosťou slovenských občanov pri cestách do USA prezident konštatoval, že podľa vyjadrení niektorých predstaviteľov USA, najmä zo sféry zahraničných vecí, je dosiahnutie dohody o bezvízovom vstupe veľmi ďaleko. "Neverím, že k tejto dohode tak skoro dôjde, najmä po opatreniach, ktoré sa stále zvyšujú vo vzťahu k terorizmu a otázkam ochrany USA," povedal.
Vzhľadom na nestále členstvo Slovenska v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2006 a 2007 prezident Gašparovič nemá obavy, že by slovenská diplomacia nebola schopná aktívne sa zúčastniť na dôležitých rozhodnutiach v tomto orgáne. Podľa neho bude politika SR v Bezpečnostnej rade aj politikou EÚ. Slovensko bude pritom presadzovať aj vlastné zahraničnopolitické priority, akou je napríklad oblasť Balkánu.