Bratislava 8. januára (TASR) - Do parlamentu sa už dostala novela zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú prezident koncom januára nepodpísal a vrátil ju tak na opätovné prerokovanie Národnej rade SR.
V decembri schválená novela ustanovuje, že policajti môžu získať výsluhový dôchodok po 15 rokoch služby, ale poberať ho môžu začať až po dovŕšení 50 rokov veku. Prezident SR Ivan Gašparovič s takou úpravou nároku na výplatu výsluhového dôchodku policajtov nesúhlasí. Z uvedeného podľa hlavy štátu vyplýva, že v prípade úmrtia policajta mladšieho ako 50 rokov mu nikdy dávka výsluhového zabezpečenia nebude vyplatená, hoci mu na túto dávku vznikol nárok. Preto navrhuje, aby NR SR pri opätovnom prerokovaní vypustila hranicu 50-tich rokov potrebnú na začatie vyplácania výsluhového dôchodku.
Prezident tiež navrhuje oddialiť účinnosť zákona z prvého januára tohto roka na prvého apríla. Chcel by, aby sa so zákonom ešte pred nadobudnutím jeho účinnosti mohli oboznámiť všetci, ktorým je určený. Znamenalo by to tiež, že sa predĺži doba, dokedy sa budú na policajtov vzťahovať súčasné predpisy o sociálnom zabezpečení policajtov.
Parlament prijal novelu na decembrovej schôdzi. Hranica nároku na vyplatenie odchodného pre policajtov sa ňou mala posunúť zo súčasných piatich na 10 rokov trvania služobného pomeru. Výsluhový dôchodok mali policajti získať po 15 rokoch služby, ale poberať ho až po dovŕšení 50 rokov veku. V súčasnosti takáto veková podmienka neexistuje.
Od budúceho roka sa mali zmeniť aj podmienky vyplácania výsluhového príspevku, ktorý definitívne nahradí dávku v nezamestnanosti. Na príspevok mal mať nárok každý bývalý policajt, ktorého služobný pomer trval aspoň tri roky a nevznikol mu nárok na výsluhový či invalidný dôchodok alebo nárok na starobný dôchodok podľa všeobecných predpisov. Príspevok mali všetci bývalí policajti poberať pol roka vo výške 50 percent priznaného platu.
Novela mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2006. Ministerstvo vnútra ňou chcelo motivovať policajtov na dlhšie zotrvanie v služobnom pomere.
Poslanci sa budú prezidentom vrátenou právnou normou zaoberať na januárovej schôdzi NR SR, ktorá sa začne 31. januára.