BRATISLAVA 8. januára (SITA) - V rámci boja proti extrémizmu je potrebné dôsledné preventívne pôsobenie na základných a stredných školách. Zároveň je potrebné vzdelávať v tomto smere pedagógov a zamestnancov úradov, ktorí sa podieľajú na výchove mládeže. Uvádza sa to návrhu Koncepcie boja proti extrémizmu z dielne ministerstva vnútra, ktorým sa bude zaoberať v stredu vláda. Dôležitou je podľa tohto materiálu aj nulová tolerancia voči páchateľom extrémistických trestných činov, systematické monitorovanie extrémistov a zamedzenie prenikaniu vplyvov extrémizmu zo zahraničia. V boji proti extrémizmu je dôležité aj zefektívnenie spolupráce zainteresovaných rezortov a mimovládnych organizácií a koordinácia aktivít aj so zahraničím. V legislatívnej oblasti sa v materiáli navrhuje do septembra vypracovanie zákona o boji proti extrémizmu a do konca roka by mal vzniknúť návrh zákona o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti.
Podľa materiálu v rokoch 2002 - 2004 bolo na území Slovenska spáchaných 307 trestných činov motivovaných rasovou, národnostnou alebo inou obdobnou neznášanlivosťou. Veková hranica páchateľov týchto trestných činov sa pohybovala prevažne v rozmedzí od 16 do 26 rokov. V posledných dvoch rokoch boli zaznamenané aj útoky na osoby bielej pleti pre ich odlišný názor, resp. pre príslušnosť k niektorej mládežníckej skupine, ktorá nesúhlasí s názormi a ideami pravicových extrémistov, najmä príslušníkov hnutia Skinheads. Tieto trestné činy však neboli a ani nemohli byť evidované ako rasovo motivované. Oprávnene ich však možno začleniť medzi kriminalitu extrémistov, uvádza sa v materiáli.
V súčasnosti sú pravicovo-extrémistické hnutia úplne inak organizované ako na začiatku 90 rokov, kedy išlo viac menej o náhodné zoskupenia. Sú radikálnejšie a snažia sa rozširovať svoju členskú základňu. Ako pravicové zoskupenia sú v materiáli označené Slovakia Hammer Skins, Blood and Honour Slovakia, Blood and Honour Cassovia, Slovakia a Engerau Crew. Rôzne Skinheads skupiny pôsobia v ďalších vyše 20 mestách na Slovensku. Mimo nich sa v materiáli spomína radikálna pravicová politická strana Slovenská pospolitosť - Národná strana, občianske združenia Nové Slobodné Slovensko a Jednota Slovenskej mládeže.
Ľavicové extrémistické skupiny majú prokomunistickú orientáciu, ktorých nepriateľstvo voči určitým vrstvám obyvateľstva je motivované predovšetkým sociálnymi a triednymi rozdielmi. Ďalšou skupinou sú anarchisti, ktorí odmietajú akúkoľvek autoritu, štátnu moc a právny poriadok. Z ľavicových extrémistov sú najlepšie organizované a najradikálnejšie hnutia s protifašistickou a protirasistickou orientáciou „Antifašistická akcia“ (AFA, ANTIFA). Monitorujú osoby z pravicových skupín a fyzicky na nich útočia, najmä na prívržencov hnutia Skinheads. Pre údajnú nečinnosť polície s ňou nespolupracujú. K ľavicovo orientovaným extrémistickým skupinám možno zaradiť aj antiglobalistov, radikálne ekologické hnutia a príslušníkov hnutia PUNK.
Materiál ešte upozorňuje na niektoré neregistrované náboženské spoločnosti, ktoré možno označiť za sekty a tzv. hooligangs - fanúšikov športových klubov, ktorých cieľom je vyvolávanie výtržností.