Bratislava 8. januára (TASR) - Zmluva o výhrade svedomia podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica rozširuje priestor slobody pre každého jednotlivca, nielen pre veriacich. V diskusnej relácii TV Joj Sedmička uviedol, že SR by ju mala prijať.
Dôvodom podľa neho je, že ústavná väčšina v parlamente v základných zmluvách rozhodla o prijatí takejto osobitnej zmluvy. "V demokracii rozhodnutie ústavnej väčšiny je smerodajné pre nás všetkých. Aj pre nezávislých expertov," povedal Lipšic.
Podpredsedníčka Smeru-sociálnej demokracie Monika Beňová principiálne so zmluvou nesúhlasí a je presvedčená, že zásadným spôsobom obmedzuje slobodu. "Na základe tejto zmluvy lekár nemusí predpísať antikoncepciu. Nemusí upozorniť ženu, že plod, ktorý nosí, je ťažko poškodený. Napríklad učiteľ, ktorý si bude chcieť uplatniť túto výhradu svedomia, ak nebude chcieť, nebude musieť vyučovať niektoré fakty," prezentovala svoj postoj Beňová. Podpredseda KDH jej oponoval, že poslaním gynekológa nie je vykonávať interrupcie, ale privádzať deti na svet a pomáhať ženám mať deti, či zachraňovať ich životy. "A je absolútne adekvátne, aby gynekológ mohol mať výhradu vo svedomí," vyhlásil podpredseda KDH.
Lipšic pripomenul, že podľa článku 5 výhradu vo svedomí budú môcť zainteresovaní uplatniť len podľa platného právneho poriadku, napríklad výhrada svedomia sa uplatňovala pri odmietnutí základnej vojenskej služby. "Zmluva nepriznáva nijaké osobitné práva priamo, nie je samovykonateľná," dodal. Lipšic ako príklad uviedol Zákonník práce, ktorý umožňuje dohodnutie dodatku k pracovnej zmluve. "Ak sa učiteľ dohodne so školou, že nebude niečo vyučovať alebo iba určitý predmet, v tejto oblasti k žiadnemu posunu oproti platnému právnemu stavu neprichádza," zdôraznil Lipšic.
Beňová zdôraznila, že zmluva nebude programovou prioritou Smeru-SD.