Bratislava 8. januára (TASR) - Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar chcel po voľbách v roku 2002 spolupracovať so Smerom s tým, že chcel jeho predsedu Roberta Fica navrhnúť za predsedu vlády.
"V roku 2002 bolo možné zostaviť vládu, ale bolo potrebné, aby Smer povedal áno. Fico mi odkázal, aby som si podal písomnú žiadosť, ak sa s ním chcem stretnúť a keď som ju podal, po troch dňoch mi cez médiá oznámil, že so mnou rokovať nebude," povedal dnes Mečiar v relácii televízie Markíza Na telo. Vládu vtedy podľa jeho slov mohol podporovať aj predseda ANO Pavol Rusko a mohla mať aj tichú podporu od KSS. "Mali by sme veľkú väčšinu, reakcia bola taká, že pán Fico so mnou odmietol rozprávať" skonštatoval Mečiar pred novinármi po skončení relácie.
Líder ĽS-HZDS pripustil, že si vie spoluprácu so Smerom a Fica na premiérskom kresle predstaviť aj po tohtoročných parlamentných voľbách, ale "musel by veľa spustiť z rétoriky a cieľov, ktoré hlása, pretože sú nerealizovateľné". V politike podľa neho nie sú dôležité tváre, ale ciele a schopnosti tieto ciele realizovať. "On potrebuje mať mikrofóny, pred ktorými sa prezentuje silnými slovami, ale po ktorých nenasledujú žiadne skutky," myslí si Mečiar. Zároveň skonštatoval, že medzi programovým dokumentom Smeru Návrat k ľudskej dôstojnosti a dvojnásobnými platmi, ktoré pred voľbami v roku 1998 ľuďom sľubovala SDK, nevidí žiaden rozdiel. Poukázal tiež na to, že v Smere nerozhoduje Robert Fico, ale zakladajúce pozadie, "čo sú samí boháči".
Mečiar vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby sa po voľbách zmenila vládna koalícia. Opozičnú trojicu Smer, Slobodné fórum a ĽS-HZDS pritom považuje za schopnú zostaviť vládu, "ak spolu dokáže komunikovať bez zaujatosti a pocitu krivdy". Za problém označil prípadnú spoluprácu so súčasným premiérom Mikulášom Dzurindom, pretože majú podľa neho veľmi rozdielne pracovné štýly.
Za klesajúce preferencie ĽS-HZDS môže podľa Mečiara súhrn negatívnych faktorov. Prvým je, že strana má po "ekonomickom udusení" nakloneného denníka a rádia slabú mediálnu prezentáciu. Ďalším dôvodom má byť ekonomické oslabenie. "Sme už asi jediná strana, ktorá žije iba zo štátu, bez sponzorských darov," podotkol. Tretím dôvodom je podľa Mečiara stotožnenie s Dzurindom, pričom akékoľvek tiché dohody odmietol: "Je to lož, ale účinná."