BRATISLAVA 8. januára (SITA) - Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský dnes varoval pred istým pragmatizmom, na základe ktorého by po parlamentných voľbách vznikla menšinová vláda s podporou skupiny nezávislých poslancov z rôznych strán. Uviedol to dnes v relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť. V tomto volebnom období sa podľa neho v parlamente vytvorili neštandardné vzťahy a má obavu, aby sa takáto prax neopakovala. Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu je na Slovensku štandardná demokracia. Zdôraznil, že pokiaľ má vláda podporu v parlamente, má legitimitu pokračovať.
Dzurinda hodnotí rok 2005 inak ako prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý podrobil kritike vládu za uskutočňovanie reforiem. Ako uviedol Dzurinda, SR má svoje problémy, ale rok 2005 znamenal významný posun k dobrému cieľu a bol lepší ako rok 2004. V roku 2005 sa podľa neho postavili dobré základy, aby rok 2006 bol ešte lepší. Zároveň pripomenul, že Slovensko má najrýchlejší hospodársky rast, rast reálnych miezd a najvyššie ratingy z pomedzi krajín V4. Podľa neho máme reformy, ktoré sú úspešné a o ktorých sa nerozpráva. Ako príklad spomenul fiskálnu decentralizáciu, na ktorú od žiadneho starostu nepočul zlé slovo. Zároveň dodal, že reformy ešte nie sú ukončené.
Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča jeho kritika vychádza z toho, čo hovorí občan. "Reformy boli potrebné. Otázka, či boli správne nastavené," konštatoval. Podľa neho zdravotnícka a dôchodková reforma nesplnili, čo mali. "Zdravotníctvo sa dostáva do ťažkej situácie, keď občan má problém zabezpečiť si svoje zdravie. Nepodarila sa nám prestavba školstva," zdôraznil. Podľa neho vláda nedokázala koordinovať reformy. Hrušovský ocenil, že prezident sa vo svojom novoročnom prejave snažil pomenovať problémy. "Ale je potrebné oceniť snahu vlády pustiť sa do potrebných reforiem. Treba si chyby priznať, pomenovať ich a odstrániť ich. To sa dnes deje," zdôraznil.
Dzurinda si je vedomý, že SR je povinná prijať zmluvu so Svätou Stolicou o výhradách svedomia, ale podľa neho to už nebude v tomto volebnom období. Ako uviedol, v programovom vyhlásení vlády nie je zapísaný záväzok, že zmluva musí byť prijatá v tomto volebnom období. "Ide vecne a obsahovo o komplikovanú tému. Bolo by potrebné novelizovať vyše dve desiatky zákonov. Je to otázka času a rozsahu," povedal.
Pre Hrušovského je prerokovanie tejto zmluvy "osobnou a politickou prioritou". Pripomenul, že dnes je zmluva pripravená na rokovanie vlády. Podľa neho je zodpovedné, ak sa koalícia snaží do bodky naplniť programové vyhlásenie vlády a v ňom je napísané, že SR bude pokračovať v uzatváraní ďalších zmlúv so Svätou Stolicou. Hrušovský upozornil, že zmluvu najviac odmietajú tí, čo jej obsah nepoznajú. "Budeme sa snažiť presviedčať našich partnerov. Budeme prosiť o podporu aj opozičné strany. Bude záležať na vláde, či dokáže túto zmluvu ratifikovať," dodal.
Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča termín prijatia zmluvy nie je časovo ohraničený. Prezident si nemyslí, že v zmluve ide o diskrimináciu. Zdôraznil však, že treba hľadať dohodu, ktorá by spoločnosť nerozdelila na dve časti.