Bratislava 27. februára (TASR) - Vláda sa bude na budúci týždeň zaoberať návrhom opatrení, ktoré by mali pomôcť urýchliť činnosť súdov v konaniach spojenými s bývalými príslušníkmi Slovenskej informačnej služby (SIS) i závažnými ekonomickými kauzami.
"Musia jestvovať opatrenia, ktoré urýchlia konanie súdov," povedal dnes novinárom premiér Mikuláš Dzurinda. "Jestvuje aj čosi ako štátna správa v tejto oblasti. Nie je možné tolerovať prieťahy v súdnom konaní. Som si absolútne istý, že jestvuje inštrumentárium, ktoré je treba použiť, aby tieto zjavne jestvujúce prieťahy nepokračovali," vyhlásil Dzurinda. Zároveň uviedol, že je "veľmi nespokojný" s výsledkami v tejto oblasti.
Kabinet sa dnes zaoberal informáciou o neskončených trestných konaniach vo veciach niektorých bývalých príslušníkov SIS. Správu vzal na vedomie, ale rozhodol o jej odtajnení a doplnení na budúcotýždňové rokovanie. "Úloha pre pána ministra spravodlivosti bola, aby v spolupráci s pánom generálnym prokurátorom nielen prepísal túto informáciu tak, aby mohla byť publikovateľná, ale aby navrhol aj opatrenia, že napríklad súdy nebudú aj naďalej nečinné, tak, ako tomu v mnohých prípadoch je," povedal premiér. Odmietol však vyvodenie politickej zodpovednosti voči ministrovi spravodlivosti Jánovi Čarnogurskému s tým, že to nie je zmyslom jeho úsilia. "Moje úsilie vedie k tomu, aby aj inštitúcie, ktoré sú od vlády nezávislé, aj nezávislé pri rozhodovaní ostali, ale aby neboli natoľko nezávislé od nečinnosti, ako je tomu dnes," poznamenal Dzurinda.
Čarnogurský pred zástupcami médií uviedol, že súdy konajú týmto tempom z viacerých príčin. Ide jednak o objektívne dôvody dané rozsiahlosťou a komplikovanosťou niektorých prípadov, ďalej o dôvody formálno-procesné, o dôvody spôsobené amnestiou expremiéra Vladimíra Mečiara ako zastupujúceho prezidenta, "ale je tam prítomný aj nedostatok občianskej odvahy sudcov," povedal minister. Konštatoval, že ani v jednom z prípadov týkajúcich sa bývalých príslušníkov SIS neprijal doteraz súd meritórne rozhodnutie.
Čarnogurský môže podľa vlastných slov konať v týchto prípadoch len podaním návrhu na disciplinárne konanie voči príslušnému sudcovi. "Nepodal som návrh na disciplinárne konanie, pretože sudcovia by sa mohli celkom účinne brániť tým, že vo veci konajú," povedal. "Názor o tom, že sudcovia nemajú dostatočnú občiansku odvahu, to by som v disciplinárnom konaní nikdy nepresadil," dodal minister. *mh alf som NNNN