Umožňuje to zákon, ktorý schválili poslanci v marci 2004. Bezplatný prevod prebytočných nehnuteľností v správe rezortu dovtedy nebol možný. Obce či mestá museli za opustené vojenské objekty v ich katastri platiť. Rovnako to bolo aj v prípade záujmu iných ministerstiev či vyšších územných celkov.
V rámci reformy slovenských ozbrojených síl a postupného budovania efektívnej profesionálnej armády sa časť nehnuteľného majetku stáva prebytočným. Bezplatne ho najskôr môžu získať štátne rozpočtové a príspevkové organizácie. Ak oň neprejavia záujem, šancu dostane miestna samospráva a napokon vyššie územné celky. Každý prevod musí odsúhlasiť vláda.
Ministerstvo obrany má vo svojej správe aj prebytočný hnuteľný majetok za vyše 24,5 miliardy korún. Postupne dochádza k jeho odpredaju, likvidácii, zámene či prevodu na iné štátne inštitúcie. Prevádzkové náklady na skladovanie prebytočnej techniky dosahujú ročne takmer 80 miliónov korún.
Prioritou pri nakladaní s prebytočným hnuteľným majetkom v správe ministerstva obrany je jeho čo najefektívnejšie využitie. Z odpredaja prebytočného hnuteľného majetku môže získať štát asi desatinu jeho nadobúdacej hodnoty. Ide o príjem do štátneho rozpočtu. Záujem je o elektrocentrály, kuchyne, náhradné diely, terénne osobné i nákladné vozidlá, stavebno-ubytovací materiál či výstrojné súčiastky. Časť techniky získava pre svoje expozície aj Vojenský historický ústav ako dar. Okrem múzeí ministerstvo obrany môže prebytočný nehnuteľný majetok darovať neziskovým organizáciám, nadáciám či školám.
TASR získala informácie z internetovej stránky rezortu obrany.