Bratislava 9. januára (TASR) - Predseda Ľudovej strany-HZDS Vladimír Mečiar nie je zástancom toho, aby sa v súčasných parlamentných pomeroch diskutovalo o zmluve o výhrade svedomia. V tejto otázke pripúšťa aj referendum.
"Mala by byť najskôr diskusia, možno referendové rozhodnutie. Možno odloženie, keď bude parlament celistvejší a schopný to prerokúvať," povedal Mečiar. Diskusiu o zmluve pred voľbami hodnotí ako krok, ktorým kresťanskí demokrati chcú aktivovať časť cirkvi a veriacich vo svoj volebný prospech.
Zmluva o výhrade svedomia je podľa predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Mikuláša Dzurindu ťažká téma vyžadujúca si dlhší čas, starostlivejšie posúdenie a najmä prístupy, ktoré by Slovensko nerozdelili. "Mali by sme sa pokúšať o text prijateľný pre katolícku cirkev, Svätú stolicu, aj pre iné cirkvi, náboženské obce, aj pre ľudí, ktorí sú bez vyznania. Myslím si, že takýto text sa napísať dá, dá sa o ňom diskutovať na občianskej úrovni. A potom s nádejou, že bude skôr vládnuť širší konsenzus, ako prevaha v hlasovaní, ho predložiť do vlády a parlamentu," povedal.
Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica s prijatím zmluvy sa budú vydierať predovšetkým koaličné strany. V svojej strane bude apelovať na to, aby nepodporovala zmluvy nadväzujúce na vatikánsku zmluvu ako takú. "V takejto podobe je zmluva o výhrade svedomia neakceptovateľná. Je škoda, že niekto ju tlačí do predvolebného obdobia, pretože len uškodí tomuto procesu," doplnil Fico.
Predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský chce do poslednej chvíle presviedčať všetkých poslancov, vrátane opozície, aby zmluvu schválili. Mrzí ho, že najväčšími oponentmi sú tí, ktorí zmluvu ani nepoznajú. Bude preto trpezlivo vyvracať akékoľvek podozrenia, tvrdenia, že zmluva je diskriminačná, že je len pre jednu kategóriu ľudí a to veriacich na Slovensku. "Vôbec nie som zástancom toho, aby sme v spoločnosti vytvárali napätie a v tomto duchu sa budeme usilovať, aby do konca volebného obdobia bola vo vláde a parlamente ratifikovaná," vyhlásil líder KDH.
Predseda SMK Béla Bugár v tejto súvislosti uviedol, že prijatie zmluvy je zakotvené v programovom vyhlásení vlády. Na druhej strane však priznáva, že niektoré veci z programu vlády sa nepodarí splniť. "Počkáme si na stanovisko SDKÚ, skupiny okolo Ľubomíra Lintnera. Výhrady proti tomuto dokumentu však nemáme," konštatoval.
Téma prijatia Zmluvy o výhrade vo svedomí začala na politickej scéne rezonovať po novom roku. Text zmluvy vypracoval rezort spravodlivosti na základe toho, že SR prijala Základnú zmluvu so Svätou stolicou. V nej sa SR zaviala prijať aj osobitnú zmluvu o výhrade vo svedomí. Dzurinda ako predseda vlády poveril vypracovaním textu zmluvy podpredsedu vlády pre legislatívu Daniela Lipšica. Legislatívna rada vlády text zmluvy schválila na jar 2005, teraz je pripravená na rokovanie vlády.
zg pa