BRATISLAVA 9. januára (SITA) – Spišský diecézny biskup František Tondra sa rozhodol napísať poslancom Národnej rady SR otvorený list v súvislosti so zmluvou so Svätou Stolicou o výhrade svedomia. „Zmluva o výhrade svedomia nie je výsadou KDH, ale každého kresťana, a nielen katolíka. Totiž podobnú zmluvu môžu uzavrieť aj ostatné cirkvi v rámci Ekumenickej rady cirkví. Je to otázka aj dôvery občanov, ktorí vás volili,“ napísal v liste poslancom Tondra. Poslancom sľubuje, že všetci veriaci sa budú za nich modliť a prosiť Ducha Svätého o múdrosť, silu a odvahu byť kresťanom aj v politike, lebo „kresťan nemôže byť doma a v kostole kresťanom a vo verejnom živote liberálom."
Tondra považuje za veľmi prezieravé, keď Základná zmluva medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou z 24. novembra 2000 chce výhradu svedomia riešiť osobitnou zmluvou. Zároveň zdôraznil, že právo výhrady svedomia je už uznané. „Neobstoja propagandistické a demagogické námietky, ktoré sa v médiách objavujú, keď je táto otázka aktuálnejšie postavená. A už vôbec neobstojí námietka, že je to diskriminácia voči ostatným občanom. Náboženská sloboda sa týka každého občana, aj tých, ktorí nevyznávajú žiadne náboženstvo. A táto sloboda sa týka aj slobody svedomia,“ vyhlásil spišský biskup. Podľa neho totiž svedomie nie je vynálezom nejakého náboženstva, ani kresťanstva. Patrí k základom ľudskej osobnosti a je jej neoddeliteľnou súčasťou.
Tondra v liste upozornil, že keby nebolo svedomia, spoločenský život by nebol možný. „Nikdy by sme nevedeli, kto a kedy sa ako zachová. Nebol by možný žiaden poriadok, žiadna organizovanosť, žiaden zákon by neplatil, nebolo by zodpovednosti,“ zdôraznil. Zároveň dodal, že každá spoločnosť, ktorá chce byť demokratická, musí zo svojej podstaty demokracie rešpektovať a mať v úcte slobodu svedomia každého občana. A sloboda svedomia podľa Tondru úzko súvisí s náboženskou slobodou. „Treba však poznamenať, že pod náboženskou slobodou rozumieme aj slobodu nevyznávať žiadne náboženstvo,“ dodal.