BRATISLAVA 10. januára (SITA) - Verejnosť často nemá presné informácie o chrípke, uviedla vedúca kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková. "Verejnosť sa dozvedá, že sa dá zaočkovať proti vtáčej či pandemickej chrípke, čo však v súčasnosti, bohužiaľ, nie je pravda," konštatovala Sedláková. Rovnako podľa nej nie je možné dať sa zaočkovať proti pandemickej chrípke, pretože zatiaľ neexistuje "pandemický" vírus. "Následkom nepresných informácií sú otázky občanov, kde sa dá vakcína kúpiť, prečo ju v lekárni nemajú a podobne," dodala Sedláková.
Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie. Charakteristickým preň je náhle prepuknutie z plného zdravia, medzi príznaky patrí horúčka vyše 38 stupňov Celzia, celková slabosť, malátnosť, kašeľ, časté sú bolesti hlavy, kĺbov a svalov. Keďže chrípkový vírus rýchlo mutuje, existuje niekoľko subtypov. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. Zloženie vakcíny zverejňuje WHO vopred, na základe odhadov o možnom kolovaní jednotlivých subtypov vírusu v
Na vtáčiu chrípku môže ochorieť aj človek. Najčastejšie ide o tých, ktorí sú v priamom styku s hydinou, možným zdrojom nákazy. Nebezpečenstvo vzniká, keď sa v tele napadnutého stretne vírus vtáčej chrípky s vírusom ľudskej chrípky. Môže potom zmutovať do nového subtypu a šíriť sa, pričom ľudské telo proti nemu nemá protilátky a nezíska ich ani očkovaním. Až po izolovaní nového vírusu je možné vyrobiť očkovaciu látku.
Nový vírus sa môže rozšíriť po celom svete a vznikne pandémia, teda celosvetová epidémia. Ľudstvo postihlo už niekoľko pandémií, pričom najznámejšími boli španielska, ázijská, ruská či hongkongská chrípka. Pandémia má závažný dopad na chod štátov a spôsobuje značné škody. Pri súčasných možnostiach cestovania sa pandémia môže rozšíriť omnoho rýchlejšie ako v minulosti, jej dopady však vďaka pokročilej medicíne nemusia byť také katastrofálne, ako v minulosti. Najznámejšia pandémia, známa ako španielska chrípka, v rokoch 1918 až 1919 zabila 20 až 40 miliónov ľudí, teda niekoľkonásobne viac, ako zomrelo v prvej svetovej vojne. Takúto úmrtnosť nedosiahla žiadna z nasledujúcich pandémií. Poslednou veľkou pandémiou bola hongkonská chrípka v rokoch 1968 až 1969, ktorej podľahlo približne milión ľudí.