BRATISLAVA 10. január (SITA) - Mimovládne organizácie kritizujú vyhlásenia šéfa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Sýkoru, ktorý požaduje odsunutie termínu platnosti zákona o zákaze zneškodňovania zelených bioodpadov samosprávami o dva roky. Zákaz zneškodňovania zeleného bioodpadu schválila Národná rada SR koncom roka 2003. "Ak teda predseda ZMOS-u navrhuje presunutie účinnosti zákazu na neskorší termín, tak len verejne oznamuje, že mnohé samosprávy sa nevenovali svojej povinnosti vyplývajúcej zo zákona," konštatuje Marek Kurinc z Dubnickej environmentálnej skupiny (DES). Podľa neho postoj ZMOS-u len prehlbuje problém a občanov to vyjde podstatne drahšie, ako keby sa odpadovým hospodárstvom samosprávy vážne zaoberali už niekoľko rokov.
Podľa Ladislava Hegyiho z organizácie Priatelia Zeme-CEPA finančné argumenty šéfa ZMOS-u a mnohých predstaviteľov samospráv neobstoja. Mestá a obce mohli získať prostriedky na realizáciu zberu a zhodnocovania zelených bioodpadov z eurofondov, z envirofondov, z programu Zelených projektov, prípadne programu Obnovy dediny. Mnohé obce podľa Hegyiho o ne ani nepožiadali. Zároveň predstavitelia nevládnych organizácií kritizujú skutočnosť, že samosprávy platia milióny korún ročne skládkovým firmám a majiteľom spaľovní za zneškodňovanie zeleného bioodpadu a nevyužívajú tieto finančné prostriedky na jeho zber a ekologické zhodnocovanie.
Mimovládne organizácie kritizujú v tomto smere aj rezort životného prostredia. Podľa ich predstaviteľov je najvyšší čas, aby štát začal od samospráv dôsledne vynucovať dodržiavanie odpadovej legislatívy.