BRATISLAVA 10. januára (SITA) - Slovensko sa stane ďalšou z krajín, ktorá bude ratifikovať Dohovor OSN proti korupcii. Hoci mnohí tento dokument kritizujú, že ho organizácia prijala v "zmäkčenej" podobe, podľa ministerstva spravodlivosti však napriek tomu môže byť "solídnym základom pre boj proti korupcii v globálnom meradle." Kritici dohovoru vyčítajú predovšetkým to, že vo viacerých kľúčových ustanoveniach má len odporúčajúci charakter. Týka sa to napríklad transparentnosti financovania politických strán, povinnosti verejných činiteľov preukazovať majetok alebo zriadenia monitorovacieho mechanizmu. Napriek tomu je cieľom OSN pomocou tohto dohovoru presadzovať účinnejšie a efektívnejšie opatrenia na predchádzanie boja proti korupcii. Má napomáhať aj medzinárodnej spolupráci.
Každý štát, ktorý sa rozhodne pristúpiť k dohovoru by mal zvážiť prijatie vhodných legislatívnych a administratívnych opatrení, ktoré korešpondujú s cieľmi dokumentu. Podľa ministerstva spravodlivosti, ktorý návrh na ratifikáciu dohovoru predkladá na stredajšie rokovanie vlády, tvrdí, že Slovensko si túto úlohu už splnilo. Nové trestné kódexy, ktoré boli prijaté v máji minulého roka, totiž dostatočne implementujú ustanovenia dohovoru do slovenského právneho poriadku. Okrem toho by po prijatí dokumentu mali jednotlivé štáty uplatňovať etické kódexy verených činiteľov. Mali by prijať potrebné opatrenia na vytvorenie vhodných systémov verejného obstarávania, ktoré majú byť založené na transparentnosti. S tým súvisí aj dostatočné zabezpečenie informovanosti verejnosti o verejných obstarávaniach. Zabezpečené by mali byť aj opatrenia na podporu transparentnosti pri riadení verejných financií, čo sa napríklad týka aj postupov pri prijímaní štátneho rozpočtu. Dohovor hovorí aj o opatreniach na predchádzanie prania špinavých peňazí, či o prechádzaní úplatkárstva domácich a zahraničných verejných činiteľov.
Dohovor prijala OSN počas 58. schôdze Valného zhromaždenia 31. októbra 2003 v New Yorku. Aby bol platný, musí ho ratifikovať najmenej 30 členských štátov organizácie, pričom tak urobilo už 35. Dohovor OSN proti korupcii nadväzuje na obdobné dokumenty, ktoré v minulosti už prijala Organizácia amerických štátov, Európska únia, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, či Africká únia.