BRATISLAVA 11. januára (SITA) - V boji proti extrémizmu má pomôcť nový zákon, ktorý by mal vzniknúť do septembra. K nemu by mal do konca roka pribudnúť aj návrh zákona o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti. Uvádza sa to v návrhu Koncepcie boja proti extrémizmu, ktorý na dnešné rokovanie vlády, prvé v tomto roku, predkladá minister vnútra Vladimír Palko. Podľa neho je dôležité v boji proti extrémistom zaviesť nulovú toleranciu. Potrebné je tiež dôsledné preventívne pôsobenie na základných a stredných školách, ako aj vzdelávanie pedagógov a zamestnancov úradov, ktorí sa podieľajú na výchove mládeže. Podľa koncepcie sú v súčasnosti pravicovo-extrémistické hnutia úplne inak organizované ako na začiatku 90. rokov, kedy išlo o viac menej náhodné zoskupenia. Sú radikálnejšie a snažia sa rozširovať svoju členskú základňu.
Z dielne ministra vnútra je aj ďalší materiál, o ktorom dnes bude vláda rokovať. Hovoriť bude o Národnom akčnom pláne boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2006-2007. Podľa neho je Slovensko predovšetkým krajinou pôvodu obchodovania s ľuďmi. Ženy zo Slovenska sú predávané do zahraničia na prostitúciu alebo na iné formy sexuálneho zneužívania. Obeťami obchodovania sú prevažne ženy vo veku 18 až 25 rokov, ktoré pochádzajú najmä z oblastí s vysokou mierou nezamestnanosti a sú väčšinou zo sociálne slabších rodín. Slovensko sa však považuje v určitej miere aj za krajinu tranzitu obetí obchodovania, pričom cieľovými krajinami sú najmä Česko, Nemecko, Švajčiarsko a Francúzsko.
Minister Palko predkladá na rokovanie vlády aj Zmluvu medzi Slovenskom a Maďarskom o spolupráci pri predchádzaní cezhraničnej trestnej činnosti a v boji proti organizovanej trestnej činnosti. Obe krajiny budú predovšetkým spolupracovať pri vzájomnom informovaní sa o údajoch, ktoré sa týkajú osôb páchajúcich organizovanú trestnú činnosť. Polície oboch štátov si majú vymieňať aj operatívne informácie a pomáhať si tiež pri poskytovaní ochrany svedka. Minister vnútra predloží aj návrhy na uzavretie dohody medzi Slovenskom a Poľskom, ktoré sa týkajú nového hraničného priechodu Skalité-Zwardoň. Minister navrhuje, aby existujúcim priechodom Skalité-Zwardoň Mýto prechádzala len osobná a nie aj nákladná doprava, ako doteraz. Zdôvodňuje to tým, že po otvorení nového cestného hraničného priechodu budú v prevádzke dva cestné hraničné priechody rovnakého charakteru. Navrhovaná zmena podľa rezortu vnútra nesťaží prechod štátnej hranice, nový hraničný priechod bude v nepretržitej prevádzke.
Ministri by mali tiež prerokovať návrh na ratifikáciu Dohovoru OSN proti korupcii, ktorý predkladá šéf rezortu spravodlivosti Daniel Lipšic. Hoci mnohí tento dokument kritizujú, že ho organizácia prijala v "zmäkčenej" podobe, podľa ministerstva môže byť napriek tomu "solídnym základom pre boj proti korupcii v globálnom meradle". Kritici dohovoru vyčítajú predovšetkým to, že vo viacerých kľúčových ustanoveniach má len odporúčajúci charakter. Týka sa to napríklad transparentnosti financovania politických strán, povinnosti verejných činiteľov preukazovať majetok alebo zriadenia monitorovacieho mechanizmu.