BRATISLAVA 11. januára (SITA) - Úsek spoločnej štátnej hranice Slovenska s Poľskom je z hľadiska bezpečnosti dlhodobo bezproblémový. Počty nelegálnych migrantov majú klesajúcu tendenciu, naďalej však nie je vylúčený ich prílev na územia obidvoch štátov z tretích krajín. Vyplýva to z výsledkov kontroly uplatňovania právnych vzťahov na spoločnej štátnej hranici s Poľskou republikou, ktorú uskutočnil Najvyšší kontrolný úrad SR paralelne s Najvyššou izbou kontroly Poľskej republiky. Cieľom kontroly bolo zistiť stav v plnení úloh vyplývajúcich z medzištátnej zmluvy uzavretej medzi Slovenskom a Poľskom v oblasti právnych pomerov a spolupráce na spoločnej hranici, zhodnotiť efektívnosť riadenia a podobne.
K nedostatkom zisteným kontrolou patria dlhé časové lehoty medzi uzatvorením príslušných zmlúv a dohôd a ich publikovaním v Zbierke zákonov a navzájom si odporujúce, respektíve neaktuálne znenia interných predpisov Ministerstva vnútra SR. Ako sa v Správe o výsledkoch kontroly konštatuje, po vstupe SR a Poľska do Európskej únie síce došlo k čiastočným legislatívnym a ďalším opatreniam na zabezpečenie bezproblémového režimu na spoločnej štátnej hranici, ale v príprave na vstup do schengenského priestoru je potrebné zintenzívniť legislatívnu činnosť. Poznatky, získané kontrolou právnych vzťahov na spoločnej štátnej hranici s Poľskom, odporúča NKÚ využiť aj pri prehodnotení medzištátnych bilaterálnych zmlúv týkajúcich sa spoločnej štátnej hranice s Českou republikou, Maďarskou republikou a Ukrajinou.
Kontrola sa uskutočnila na Ministerstve vnútra SR - na Úrade hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Bratislava a v jeho dvoch organizačných zložkách – v riaditeľstvách hraničnej a cudzineckej polície Prešov a Banská Bystrica za roky 2000 – 2004.
Agentúru SITA informoval generálny riaditeľ sekcie predsedu NKÚ Tibor Tábory.