Bratislava 11. januára (TASR) - Strana ĽS-HZDS podá návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi kultúry SR Františkovi Tóthovi, ktoré žiadajú umelci. Iniciatívu podporí aj HZD, na odvolanie ministra je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov NR SR, čo je 76 hlasov.
"Dôvody sú závažné a návrh opodstatnený. Preto som požiadal predsedu poslaneckého klubu ĽSHZDS v NR SR Tibora Cabaja, aby začal zbierať podpisy poslancov potrebné na podanie návrhu na vyslovenie nedôvery," uviedol predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Pre závažnosť uvedeného problému dokonca Mečiar nevylučuje ani mimoriadnu schôdzu NR SR. "Je určite pomýlené myslieť si, že cena práce Michelangela je určená počtom vstupeniek do múzea," uzavrel Mečiar.
Predseda Smeru-SD Robert Fico sa ešte nechcel vyjadriť, či návrh podporia. Zdôraznil, že ich prioritou je odvolanie ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Fico sa domnieva, že návrh na odvolanie Tótha je zastieraním spolupráce ĽS-HZDS s koalíciou. Orgány strany však budú o téme Tóthovho odvolania hovoriť.
Výzvu umelcov podporuje aj Hnutie za demokraciu (HZD). "Rovnako ako aj prezident Ivan Gašparovič sme už počas procesu vymenúvania Tótha do funkcie ministra spochybnili jeho odborné aj morálne kvality," uviedol predseda HZD Jozef Grapa. Tóth podľa neho nevytvára prostredie a vhodné podmienky pre umelcov a rozvoj kultúry, ale podobne ako zvyšok koalície praktizuje ekonomický liberalizmus v tej najhoršej podobe. Navyše podľa HZD Tóth dnes nemá žiadne politické krytie, nie je členom žiadnej politickej strany a teda nemá žiadnu politickú zodpovednosť pred občanmi SR. Hnutie teší, že umelecká obec sa dokázala zjednotiť a poukázala tak na to, že nielen pravicová ekonomika, ale aj kultúra a tradície národa majú nezastupiteľnú úlohu pri tvorbe hodnôt. Tóth by mal podľa Grapu zvážiť svoje ďalšie možnosti, v opačnom prípade by mal konať predseda vlády Mikuláš Dzurinda.
Výzvu na odvolanie ministra kultúry k utorkovému popoludniu podpísalo 56 umelcov. Podľa nich totiž minister František Tóth zjavne nechápe zmysel a význam pôsobenia kultúrnych inštitúcií a kultúry vôbec. Rezort kultúry podľa jej tvorcov nemôže byť pokusným králikom v rukách agilného politika, člena "skupiny nezávislých poslancov", ktorý disponuje výkonnou mocou bez politickej zodpovednosti za následky svojich rozhodnutí. Podľa umelcov majú nekvalifikované a nekompetentné mocenské zásahy ministra a jeho úradníkov za následok nevyčísliteľné kultúrne a s tým súvisiace ekonomické a sociálne škody. Skupina hercov, spisovateľov, hudobníkov i výtvarníkov žiada jeho odvolanie, lebo sa podľa nich ministerstvo kultúry vzďaľuje od napĺňania kľúčových dokumentov ako je Programové vyhlásenie vlády a Stratégia štátnej kultúrnej politiky. Trojicu najvyšších ústavných činiteľov, poslancov NR SR a členov vlády žiadajú, aby venovali náležitú pozornosť závažnému problému, ktorému v týchto dňoch kultúrna obec čelí v súvislosti s kvalitou a úrovňou vedenia rezortu kultúry. Tóth o odstúpení z funkcie neuvažuje. Podľa hovorkyne rezortu Martiny Pavlíkovej sa vo výzve na odvolanie ministra kultúry nenachádza jediná konkrétna výhrada, a preto na ňu František Tóth nebude reagovať.