Povedal to dnes po stretnutí s delegáciou Svetového združenia zahraničných Slovákov v zahraničí (SZSZ).
Hlava štátu vidí v spolupráci medzi našim štátom a zahraničnými Slovákmi veľký význam. "Veľmi veľa Slovákov v zahraničí je v a pozíciách a funkciách, kde môžu Slovensku pomôcť aj politicky aj ekonomicky," povedal novinárom. Krajanské spolky tiež umožnia ľahšie adaptovanie mladých Slovákov, ktorí sa vysťahovali za prácou do zahraničia.
Prezident sa chce osobne zasadiť o zachovanie zahraničného vysielania Slovenského rozhlasu (SRo) a plánuje na túto tému rozhovory s ministrami financií a zahraničných vecí a zástupkyňou riaditeľa SRo. Rovnako chce podporovať dialóg o financovaní krajanov zo strany podnikateľov slovenského pôvodu.
Od januára vznikol na Slovensku Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý by mal integrovať vládnu politiku spolupráce s krajanmi a ich podporu. Podľa predsedu SZSZ Dušana Klima je zriadenie úradu len teoretickým posunom vpred, pretože nie je dostatočne finančne zabezpečený. "V minulom roku bolo na potreby Slovákov žijúcich v zahraničí vyčlenených okolo 20 miliónov korún, Maďarská republika dala Maďarom v zahraničí k dispozícii v prepočte 1,3 miliardy korún," upozornil. Typickým príkladom je podľa neho aj to, že Slovensko ako jediná z postkomunistických krajín neumožňuje zahraničné vysielanie verejnoprávnej televízie do sveta.