BRATISLAVA 11. januára (SITA) - Dohovor OSN proti korupcii nie je síce radikálny, ale aj tak je dôležité, že aj Slovensko sa k nemu pridalo, myslí si minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Ako uviedol po dnešnom rokovaní vlády, ktorá odporučila ratifikáciu tohto dokumentu, dohovor je výsledkom zhody Valného zhromaždenia OSN. Podľa Lipšica nie je prevratný a Slovensko nebude musieť výrazne meniť svoju legislatívu. Väčšinu jeho ustanovení sme už totiž prijali.
Minister sa tak priklonil k názorom viacerých kritikov, ktorí vyčítajú dohovoru, že je prijatý v zmäkčenej podobe. Jeho kľúčové ustanovenia majú len odporúčací charakter. Týka sa to napríklad transparentnosti financovania politických strán, povinnosti verejných činiteľov preukazovať majetok alebo zriadenia monitorovacieho mechanizmu.
Pre Slovensko sú v boji proti korupcii dôležitejšie iné dohovory, napríklad dokumenty Rady Európy alebo OECD. Pri ich napĺňaní však ostáva nevyriešené zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb. Lipšic sa ho už snažil v minulosti presadiť, ale bez úspechu. Aj preto pripravil jeho rezort samostatný zákon, ktorý chce v krátkom čase predložiť na rokovanie. Zaviedol by pre právnické osoby rovnaký trestnoprávny štandard, aký majú fyzické osoby. Minister chce dosiahnuť, aby bola aj v zasadačkách predstavenstiev obchodných spoločností rovnaká miera zodpovednosti, aká sa vyžaduje bežne v spoločnosti. Podľa Lipšica je síce dobré podporovať trhovú ekonomiku, ale aby riadne fungovala, je potrebné zaviesť vynútiteľné pravidlá hry. "Trhová ekonomika nie je džungľa, kde každý môže robiť to, čo pokladá za vhodné v danom okamihu," dodal.
Dohovor OSN rieši okrem iného uplatňovanie etických kódexov verejných činiteľov, prijímanie opatrení na vytvorenie vhodných systémov verejného obstarávania, založených na transparentnosti. S tým súvisí aj dostatočné informovanosti verejnosti o verejných obstarávaniach. Zabezpečená by mala byť aj podpora transparentnosti pri riadení verejných financií, čo sa napríklad týka aj postupov pri prijímaní štátneho rozpočtu. Dohovor hovorí aj o opatreniach na predchádzanie prania špinavých peňazí, či úplatkárstva domácich a zahraničných verejných činiteľov.
Dohovor prijala OSN počas 58. schôdze Valného zhromaždenia 31. októbra 2003 v New Yorku. Aby bol platný, musí ho ratifikovať najmenej 30 členských štátov organizácie, pričom tak urobilo už 35. Dohovor OSN proti korupcii nadväzuje na obdobné dokumenty, ktoré v minulosti už prijala Organizácia amerických štátov, Európska únia, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, či Africká únia.