Staré Hory 12. januára (TASR) - Nezvyčajne hrubá snehová prikrývka počas tohtoročnej zimy zamedzuje sovám prístup k ich hlavnej potrave, ktorou sú drobné zemné cicavce. Najmä potravní špecialisti na lesné myši, akými sú medzi sovami kuvik kapcavý a myšiarka ušatá, musia držať nedobrovoľne pôst.
"Záľahy snehu vo vyšších polohách sa negatívne odrazia na početnosti v lokálnych populačných jednotkách spomenutých vtákov. Počas vlaňajšej zimy, kedy napadlo veľa snehu až v druhej polovici januára, uhynulo až asi 70 percent týchto pre les neobyčajne užitočných operencov. Podobné, i keď o niečo menšie zdecimovanie stavov populácií postihlo tiež sovy lesné a sovy dlhochvosté. Podobný negatívny dopad množstva snehu na populácie sov možno očakávať aj tohto roku," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Hrubá snehová prikrývka negatívne postihuje aj najmenšiu európsku sovu kuvika vrabčieho. Tá však dokáže chýbajúce malé hlodavce kompenzovať lovom vtákov. Zvýšený predačný tlak kuvikov vrabčích na operence spôsobí pokles počtu najmä sýkoriek, kôrovníkov či brhlíkov v lesnom prostredí.
Absenciu hlavného zdroja potravy, drobných lesných hlodavcov, pociťujú v tomto období aj líšky, kuny a mačky divé, ktoré patria tiež k významným predátorom drobných lesných hlodavcov. Aj tieto živočíchy musia kompenzovať tento zdroj potravy. A tak najmä líšky snoria za ňou aj v blízkosti ľudských obydlí, kde prehľadávajú smetiská a nádoby s odpadom.
Vlky sa tiež pomkýnajú z útrob lesa a obyčajne v noci sa môžu zatúlať až k podhorským dedinám, či k hotelom a rekreačným zariadeniam. Zo strany týchto šeliem možno očakávať zvýšený predačný tlak na srnčiu, jeleniu a diviačiu zver. Kuny a líšky sa zasa počas absencie lesných myší preorientujú na lov operencov, čo sa odzrkadlí na zvýšenom úbytku v populáciách lesných vtákov hniezdiacich najmä na zemi.