BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Zlepšenie informovanosti, podporu školstva a kultúry ako aj zmenu grantového systému ministerstva kultúry požadujú predstavitelia zahraničných Slovákov. Uviedol predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Dušan Klimo na dnešnej tlačovej konferencii. Informačná politika slovenskej vlády je podľa neho nedostatočná. "Slovensko ako jediná postkomunistická krajina neposkytuje voľný príjem verejnoprávnej televízie do zahraničia", dodal Klimo. Kritizoval aj možnosť zastavenia vysielania Slovenského rozhlasu v slovenskom jazyku pre zahraničie, o ktorom v stredu informoval aj prezidenta Ivana Gašparoviča. Podľa Klima hlava štátu prisľúbila, že bude rokovať s ministerstvom financií o uvoľnení peňazí pre zabezpečenie vysielania Radio Slovakia International a jeho slovenskej redakcie, ako aj vysielania STV do zahraničia.
Predstavitelia zahraničných Slovákov kritizovali aj grantový systém ministerstva kultúry. Podľa Klima niektoré granty, ktoré boli schválené ešte v roku 2003 neprišli ani do konca roku 2005 na účty príslušných slovenských spolkov v zahraničí. V mnohých smeroch pociťuje slovenská komunita v zahraničí ignoranciu svojich potrieb a požiadaviek zo strany slovenských štátnych orgánov a inštitúcií, dodal. Aj to je dôvod, prečo chcú predstavitelia zahraničných Slovákov vo volebnom roku oslovovať jednotlivé politické strany, aby do svojich politických programov zakomponovali potreby slovenskej komunity v zahraničí. "Nebudeme hovoriť, koho majú krajania voliť, ale plánujeme využiť voličský potenciál zahraničných Slovákov, aby volili stranu, ktorá bude skutočne hájiť ich záujmy," dodal
Svetové združenie Slovákov v zahraničí vzniklo v roku 2002 ako fórum slovenských organizácií a spolkov v zahraničí. Definuje sa ako nestranná, nepolitická organizácia, ktorá má za cieľ koordinovať prácu slovenských spolkov a sprostredkovávať vzťahy medzi SR a slovenským zahraničím.
op;tm;mt