BRATISLAVA 11. január (SITA) - Podľa meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sú súčasné zásoby vody v snehu na Slovensku mierne nadpriemerné. Situácia si však podľa vedúcej odboru Integrované predpovede a výstrahy SHMÚ Danice Leškovej nevyžaduje mimoriadne opatrenia. Sledovanie zásob vody v snehovej pokrývke má veľký význam z hľadiska protipovodňovej ochrany, keďže pri náhlom oteplení a výdatných zrážkach sa môže sneh prudko topiť a hrozia následné povodne.
Väčšina vodných tokov na území Slovenska je stabilizovaná. Podľa vedúceho odboru vodohospodárskej prevádzky Slovenského vodohospodárskeho podniku Dušana Minárika prípadné nebezpečie povodne závisí od rýchlosti topenia snehu v stredných polohách povodí a intenzity prípadných zrážok. "Z tohto hľadiska je stav vodných tokov v súčasnosti aj vďaka silným mrazom stabilizovaný", dodal Minárik.
Protipovodňová ochrana funguje v zimnom období v osobitnom režime. Manipuláciou na významných vodných nádržiach ako Oravská priehrada, Liptovská Mara, Domaša sa podľa Minárika vytvára voľný priestor pre zachytenie jarných vôd. Osobitnou manipuláciou sa zabezpečuje neškodné odplavenie ľadov. Na nížinách sú v pohotovosti čerpacie stanice na odvedenie vôd z topiaceho sa snehu. Minárik však upozornil, že do nových protipovodňových opatrení štát investuje nedostatočne.