Parlament by mal rokovať aj o návrhu uznesenia, v ktorom by vládu požiadal, aby pripravovanú privatizáciu zastavila. "Vo štvrtok sme o tom informovali predstaviteľov opozičných strán a návrh získal dostatočnú podporu," uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že medzi oslovené strany patria ĽS-HZDS, SF, HZD a KSS. Schôdza NR SR by sa mala začať podľa neho ešte pred rokovaním Vlády SR, na ktorom sa má schváliť návrh na privatizáciu slovenských letísk.
Podľa Fica už začali zbierať podpisy potrebné na to, aby sa takáto schôdza parlamentu mohla uskutočniť. "Predpokladáme, že tento návrh podáme predsedovi NR SR v pondelok, resp. v utorok budúci týždeň," skonštatoval Fico. Zároveň dodal, že podľa medializovaných informácií by o strategickom partnerovi pre letiská nemala vláda rozhodovať už v stredu budúci týždeň, ale až o týždeň neskôr. "Máme preto k dispozícii 10 dní, počas ktorých je možné zorganizovať takéto zasadnutie parlamentu," zdôraznil Fico. Smer-SD pritom vychádza z toho, že ide o otázku kontroly činnosti vlády a NR SR musí pri takých závažných hospodárskych situáciách ako je privatizácia strategických letísk vykonávať svoju kontrolnú činnosť. Zároveň od mimoriadnej schôdze NR SR očakáva vysoko odbornú výmenu názorov pre a proti privatizácii. "Na schôdzi musí byť prednesené a objasnené všetko spojené s touto privatizáciou, ktorá je poznačená manipuláciou s informáciami a rôznymi zaujímavými ťahmi," podčiarkol Fico.
V privatizácii slovenských letísk by sa podľa Fica nemalo v danom čase a za daných podmienok pokračovať. "V súčasnosti je možné zrušiť privatizačnú zmluvu tak, že prokurátor bude na súde žiadať vyslovenie neplatnosti kúpnopredajnej zmluvy z dôvodu, že bol porušený zákon," povedal Fico. Ak nebude stačiť táto právna úprava, môžu sa podľa neho rozšíriť podmienky v zákone, ktoré umožnia zrušiť zmluvu. "Ak bude Smer vo vláde v dominantnom postavení, budú zmeny. Použijeme všetky prostriedky na to, aby sme zrušili privatizáciu. Nebudeme sa nikoho pýtať, urobíme to. Urobíme to však v súlade so zákonom," uviedol Fico s tým, že ich budúcnosť vo vláde závisí od voľby občanov. "Ak to ľudia nebudú chcieť, tak nepodporia Smer," uzavrel Fico.
Minister dopravy Pavol Prokopovič odporučil v pondelok vláde schváliť ako strategického partnera pre slovenské letiská konzorcium TwoOne, ktoré za akcie bratislavského letiska ponúklo 6 mld. Sk a za akcie košického 900 mil. Sk. Predstavitelia konzorcia ISAP ale tvrdia, že oni za akcie bratislavského letiska ponúkli 8 mld. Sk, minister dopravy im však uznal len 4,8 mld. Sk. Minister dopravy tieto tvrdenia odmieta a tvrdí, že konzorcium ponúklo 4,8 mld. Sk ako splátku v hotovosti v deň ukončenia transakcie, zvyšných 3,2 mld. Sk až po troch až šiestich mesiacoch od uzavretia transakcie. Prokopovičov hovorca Tomáš Šarluška dokonca dodal, že správanie ISAP-u by sa mohlo chápať aj ako ovplyvňovanie priebehu výberového konania.
Konzorcium ISAP spája nemeckú letiskovú spoločnosť Köln-Bonn, infraštrukturálny fond GalaxyS a spoločnosti Airport Consulting Vienna a SNS-Lavalin International. Konzorcium TwoOne je zložené z viedenského letiska, rakúskej Raiffeisen Zentralbank a private equity skupiny Penta. Ponuku na kúpu 66 % akcií v slovenských letiskách podal aj turecký staviteľ a prevádzkovateľ letísk Tepe Akfen Ventures a konzorcium spájajúce španielsku spoločnosť Abertis, britského prevádzkovateľa letísk TBI a slovenskú finančnú skupinu J&T.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu
nr;jt;dn