BRATISLAVA 14. januára (SITA) - Vystatovanie sa mladistvých pred kamarátmi je jedným z častých dôvodov pre plané hrozby o bombových útokoch. Výnimočné však nie sú takéto hrozby ani od ľudí stredného veku, ktorí výhražnými telefonátmi a oznámeniami riešia svoje nezhody vo vzťahoch, problémy s alkoholom, snažia sa týmto spôsobom pomstiť sa za odsúdeného kamaráta, testujú reakcie polície, alebo ide len o zlomyseľnosť. Páchateľmi sú niekedy aj psychicky narušené osoby, ako to bolo napríklad v prípade oznamu o uložení nástražného výbušného systému v tuneli medzi Jablonovom nad Turňou a Lipovníkom v roku 2003.
Od začiatku januára tohto roku sa policajti zaoberali už dvoma prípadmi hrozby bombovým útokom. Prvý anonymný telefonát smeroval 2. januára z verejného automatu na Hlavnej ulici v Košiciach, jeho aktérom bol podľa hlasu asi 25-ročný muž. Ten nahlásil uloženie nástražných výbušných systémov "pod 50 mostmi v Československej republike, v 16 kostoloch, v 500 kanáloch a v 100 pohybujúcich sa autách". Jedna nálož mala byť aj vo VSŽ. Druhý prípad planého poplachu zaevidovali policajti tento piatok, keď neznámy, pravdepodobne detský hlas, zatelefonoval na linku 150 a ohlásil bombu na zvolenskej železničnej stanici, vo vestibule ktorej aj využil verejný telefónny automat.
Vlani bolo nahlásených osem prípadov uloženia bomby alebo výbušnín, z toho sa podarilo objasniť päť. V roku 2004 zaznamenali policajti sedem prípadov, úspešní však bola iba v jednom. Páchatelia si často neuvedomujú, že za úmyselné šírenie poplašnej správy im hrozí až dvojročný pobyt za mrežami. U tých, ktorí už boli za takýto trestný čin odsúdení, je trestná sadzba vyššia a za mrežami môžu stráviť od troch do ôsmich rokov. Rovnako môžu skončiť aj tí, ktorí výhražným telefonátom spôsobia vážnu poruchu v hospodárskej prevádzke, v hospodárskej činnosti právnickej osoby, v činnosti štátneho orgánu, alebo ich konanie bude mať iný závažný následok.
Štatistiku agentúre SITA poskytol hovorca Železničnej polície Jozef Búranský.