Bratislava 28. februára (TASR) - Legislatívnu iniciatívu majú možnosť uplatniť okrem vládneho kabinetu a samotných poslancov aj výbory parlamentu. Výbor pre vzdelanie, vedu, mládež a šport využil svoje právo a pripravil päticu nových právnych úprav v Trestnom zákone, Trestnom poriadku, Občianskom zákonníku, Občianskom súdnom poriadku a novelu zákona o odškodňovaní poškodených násilnými trestnými činmi. Ide v podstate o ochranu predovšetkým detí, maloletých a blízkych, či zverených osôb pred týraním a zneužívaním všetkého druhu.
Poslanci sa rozhodli v Trestnom zákone jednoznačne definovať v súlade s ústavou a medzinárodnými zmluvami účinnú ochranu obetí rodovo podmieneného násilia a násilia v rodinách, vrátane potrestania páchateľov. Tí budú môcť byť prepustení z väzby až po výkone dvoch tretín uloženého trestu odňatia slobody.
Za týranie blízkej alebo zverenej osoby môže byť páchateľ odsúdený na tri až osem rokov - platí to napríklad aj za bránenie styku s druhým rodičom, za nútenie k žobraniu, za ponižovanie, bitie a psychologický teror. Ak sa týchto činov dopustí páchateľ obzvlášť surovým spôsobom, je trestná sadzba v rozpätí desať až pätnásť rokov - platí to aj pre čin s dôsledkom ťažkej ujmy na zdraví alebo za sexuálne zneužívanie.
Novela Trestného poriadku sa zaoberá ustanovením opatrovníka pre týrané deti a definuje možnosti výsluchov detí a maloletých osôb. Zodpovednosť za stíhanie páchateľov bude mať primárne prokurátor, čím má byť obeť násilia chránená pred pomstou páchateľa. Novela Občianskeho zákonníka určuje možnosti súdu obmedziť, či zrušiť užívacie právo k domu alebo bytu páchateľom vymedzených trestných činov. Na základe zmien v Občianskom súdnom poriadku má dôjsť ku skráteniu lehôt pri rozhodovaní súdov v prípade maloletých detí a osôb ohrozených násilím.
Novela zákona o odškodňovaní poškodených násilnými trestnými činmi deklaruje, že v prípade sexuálneho násilia alebo znásilnenia odškodnenie nesmie presiahnuť 50-násobok minimálnej mzdy
*pm som