Bratislava 15. januára (TASR) - Stredná dĺžka života (SDŽ) pri narodení u mužskej populácie SR je 70 rokov a v Európskej únii 75,5 rokov, u žien v SR 78 rokov a v EÚ 82 rokov. Uvádza sa to v aktualizovanom akčnom pláne pre životné prostredie a zdravie obyvateľov SR, ktorý vláda tento týždeň schválila. Jeho tvorba vychádzala zo zdravotného stavu obyvateľstva krajiny, ekonomickej a psychosociálnej situácie, výživy a životného štýlu.
Pozoruhodná je priestorová diferencovanosť SDŽ na území SR. Priemery z rokov 1996 - 2002 dokazujú, že v dĺžke života mužov nad 70 rokov viedli okresy Bratislava I - V, Piešťany, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Prievidza, Partizánske, Martin, Tvrdošín, Žilina, Košice (okresy I - III), Svidník a Bardejov, konštatuje sa v akčnom pláne.
Najkratšia bola stredná dĺžka života mužov pod 67 rokov v okrese Čadca, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Rimavská Sobota, Sobrance a Trebišov.
Podobné, i keď menej rozdielne boli aj údaje dožitia u žien. Juhom Slovenska sa tiahne od okresu Dunajská Streda až po Trebišov takmer súvislý pás s najkratšou dĺžkou života žien.
V štruktúre úmrtnosti podľa príčin smrti nedošlo v celej populácii SR k podstatným zmenám. Medzi päť najčastejších príčin smrti patria kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia, ochorenia z externých príčin to znamená poranenia, otravy, vraždy, samovraždy a podobne, ďalej sú to choroby dýchacej sústavy a ochorenia tráviacej sústavy, píše sa okrem iného v materiáli predloženom Ministerstvom zdravotníctva SR.