Bratislava 15. januára (TASR) - Výzvu na odvolanie ministra kultúry SR Františka Tóth do dnes podpísalo 137 ľudí. K 57 umelcom sa od zverejnenia výzvy pripojili aj ľudia iných profesií napríklad Spolok pedagógov umeleckých škôl.
Podľa členov predsedníctva spolku nemôže byť ministerstvo kultúry v rukách človeka, ktorý bol v rokoch 2002 až 2005 ako štátny tajomník Ministerstva školstva SR pri nekompromisnom presadzovaní takej legislatívy, aká v praxi likviduje umelecké školstvo. V pondelok iniciátori výzvy zorganizovali tlačovú besedu, kde budú konkretizovať dôvody vedúce k výzve na odvolanie ministra kultúry. Minister kultúry František Tóth sa so signatármi výzvy má stretnúť vo štvrtok 19. januára.
Otvorený list s výzvou na odstúpenie najnovšie poslal ministrovi aj predseda Rady Literárneho fondu Otakar Kořínek. Fond je proti návrhu zákona, ktorým sa má zmeniť financovanie umeleckých fondov. Minister podľa Kořínka predstaviteľom LF povedal, že dvojpercentné príspevky, ktoré idú fondu z autorských odmien, považuje za dodatočné zdanenie umelcov. To je podľa neho nespravodlivé, tak to chce zmeniť. Podľa Kořínka však nejde o zdanenie, ale o formu solidarity umelcov. Podľa neho to je spravodlivé riešenie pre takmer 1500 tvorcov, ktorým Literárny fond poskytol roku 2005 podporu a pre ďalšie tisícky podporených z minulých rokov.
"Keby zákon prešiel, znamená to koniec umeleckých fondov na Slovensku," tvrdí Kořínek. Ministerstvo by im ako náhradu za príspevky z fondu ponúklo grant na preklenutie prechodného obdobia, kým si fondy nájdu iné formy financovania. Podľa Kořínka nielenže umelci nemôžu čakať na granty, ale by bol tento nápad odkrojením z malého krajca, ktorý má ministerstvo na podporu umenia. Zdôraznil, že fond svoju činnosť doteraz financoval sám a nič od štátu nežiadal. Umelecké fondy fungujú už vyše 50 rokov, boli už za prvej ČSR.
V otvorenom liste sú aj podozrenia, že chce minister umelcov pripraviť o Domov spisovateľov v Budmericiach. "Neviem, aké s ním máte zámery, no rozhodne je to dostatočne lukratívny objekt pre mnohých záujemcov," myslí si Kořínek. Budmerice sú desaťročia kultúrnym symbolom ľudí od pera a v poslednom desaťročí aj hercov, filmárov, novinárov, divadelníkov a celej tvorivej obce.