Do funkcie osobného predstaviteľa pre prípravu čiernohorského referenda vymenoval Lajčáka vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre spoločnú zahranično-bezpečnostnú politiku EÚ Javier Solana. Referendum, ktorého presný dátum ešte nie je určený, rozhodne o prípadnom osamostatnení sa Čiernej Hory. Výsledok plebiscitu bude mať aj veľký vplyv na stabilitu a bezpečnosť na západnom Balkáne.
Spory o tom, či sa má Čierna Hora od Srbska osamostatniť, názorovo rozdeľujú krajinu už najmenej päť rokov. Okolo 40 % obyvateľov Čiernej Hory podporuje jej osamostatnenie, 30 % je proti. Zvyšných 30 % tvoria ľudia, ktorí sa zatiaľ nerozhodli, alebo ich tento problém nezaujíma.
Úlohou Miroslava Lajčáka bude zvládnuť prípravy na referendum tak, aby bolo legitímne a jeho výsledky nespochybniteľné. Vláda Čiernej Hory tvrdí, že je pre ňu prijateľné všetko, čo EÚ navrhne v záujme zabezpečenia regulárneho referenda. Väčšina opozičných strán požaduje, aby EÚ zaujala v prípravách hlavnú sprostredkovateľskú úlohu, pretože zatiaľ nie sú ochotné rokovať s vládou. Ako povedal Miroslav Lajčák, od čiernohorských predstaviteľov budú v prípravnej fáze na plebiscit požadovať skvalitnenie zákona o referende a mediálneho zákona, sprehľadnenie toku financií určených na volebnú kampaň. Slovenský predstaviteľ začne rokovať s čiernohorskou vládou a opozíciou v pondelok 23. januára. Rokovania o príprave referenda nemajú stanovený časový limit, hoci čiernohorská vláda chce, aby sa plebiscit uskutočnil do konca apríla.
EÚ zostane v tomto procese nestranná, nikoho nefavorizuje a nemá v úmysle meniť mocenské pomery v krajine. Nedovolí, aby sa referendum stalo fasádou niektorej z čiernohorských politických síl na presadzovanie svojich cieľov. Upozorňuje, že Čierna Hora sa nestane protektorátom EÚ.