Košice 28. februára (TASR) - Unikátne technológie - od vývoja progresívnych materiálov cez biotechnológie až po odstraňovanie ekologických záťaží, to sú len niektoré z rozsiahlych činností Ústavu geotechniky SAV v Košiciach (ÚGgt SAV), ktorého pracovníci si dnes pripomenuli 45. výročie vzniku.
"Podieľali sme sa napríklad na riešení geotechnických problémov výstavby diaľničného tunela Branisko. Výsledkom nami vyvinutej metódy razenia štôlní bolo značné zníženie celkových nákladov, najmä spotreby drahých rezných nástrojov - diskov, ale aj eliminovanie rizík prašnosti a celkového vplyvu prašného prostredia na fyzické osoby, ktoré v tuneloch pracujú," povedal na stretnutí s novinármi riaditeľ ústavu Víťazoslav Krúpa. Ďalším aspektom je zníženie rizík nešťastí, havárií a závalov, ku ktorým pri prácach v podzemí občas dochádza. "Nie vždy včas zasiahne patrónka svätá Barbora," poznamenal Krúpa.
Ústav geotechniky bol v minulosti známy ako Banícky ústav SAV. Po nedávnom útlme baníctva na Slovensku sa rozšírila náplň jeho vedeckovýskumnej činnosti a došlo aj k zmene názvu. V súčasnosti sa okrem iného podieľa na vývoji bakteriálnych biotechnológií zameraných na získanie drahých kovov a zníženie výskytu nebezpečných jedov v priemyselných prevádzkach. "Je to tak, ako keby sme naučili baktérie jesť škodlivý arzén," uviedli výskumníci na tlačovej besede.