Bratislava 17. januára (TASR) - Na zvýšení ochrany a kontroly v neobchodnom styku na colných priechodoch na území SR sa dnes dohodli členovia Národnej protinákazovej komisie. Táto rokovala v Bratislave pod vedením jej predsedu, ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona.
Komisia koordinuje spoluprácu pri riešení úloh na úseku ochrany proti nákazám a hromadným ochoreniam zvierat, ako aj ochoreniam, ktoré môžu vzniknúť pri spracovaní živočíšnych produktov. Ide o preventívne úlohy, aby sa na Slovensko nezavliekla vtáčia chrípka, kvôli ktorej by sa museli hubiť chovy hydiny.
Kontrolu na hraniciach budú vykonávať colníci v spolu s pracovníkmi Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS). V tejto súvislosti Simon poukázal na to, že na letisku vo Frankfurte nad Mohanom u pasažierov prichádzajúcich z ázijských krajín v priebehu piatich dní colníci zaistili tonu rôzne spracovaného hydinového mäsa z nekontrolovaných chovov.
Najvyššia úroveň kontroly na Slovensku bude na letiskách a na východnom Slovensku na priechodoch Čierna nad Tisou a Vyšné Nemecké.
Ďalej ŠVPS bude rokovať s 40 farmármi, ktorí majú otvorené chovy, o tom, aby nebrali na ľahkú váhu marcovú a aprílovú migráciu voľne žijúcich vtákov, ktorá by mohla ohroziť ich chovy vtáčou chrípkou. Ochorenie nie je prenosné na človeka.
Okrem toho pracovníci ŠVPS budú pokračovať v kontrolách chovov. Tie rozšíria o päť rôznych testov u každého druhu vtáctva. Rezort pripraví písomnú informáciu pre drobnochovateľov ako majú postupovať pri ošetrovaní domácej hydiny, a na ktoré príznaky u vtáctva si majú dávať pozor.
Príznaky ochorenia na vtáčiu chrípku sa u voľne žijúceho vtáctva začínajú predovšetkým stratou plachosti a zvieratá majú väčšinou našuchorené perie. U domácej hydiny je to zníženie príjmu krmiva o 10 až 20 percent, takisto strata plachosti, našuchorené perie, zjavné kýchanie, výtok tekutín z nosnej dutiny. Pokiaľ ide o nosnice v priebehu dvoch až troch dní sa znáška vajec zníži až úplne zastaví. Posledným štádiom ochorenia hydiny na vtáčiu chrípku je hnačka.
ŠVPS zriadi v Prešove karanténnu stanicu, kde dočasne budú môcť umiestniť okrasné zvieratá ako papagáje a podobné vtáctvo, ktoré sa dováža zo zahraničia.
Komisia sa zaoberala aj postupom pri možnom výskyte ochorenia na nízkovirulentný alebo vysokovirulentný vírus v slovenských chovoch. Dohodli sa na humánnom utratení chovov v lokalite, ktorú určí ŠVPS.