Bratislava 28. februára (TASR) - Bezpečnostná situácia na Balkáne sa po vojnách z 90. rokoch zlepšila, tento pokrok však treba stabilizovať. Vyhlásil to dnes v Bratislave chorvátsky minister zahraničných vecí Tonino Picula, ktorý je na dvojdňovej návšteve Slovenska.
K stabilizácii situácie prispelo najmä to, že do riešenia konfliktov a problémov sa zapojilo medzinárodné spoločenstvo, ale aj krajiny regiónu svojimi reformami, povedal Picula v prednáške a následnej diskusii zorganizovanej Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA).
V súvislosti s ďalším kolom rozširovanie NATO vyhlásil, že alianciu bude treba rozširovať naďalej, aj po pražskom novembrovom summite, kde sa očakáva pozvanie viacerých kandidátov vrátane Slovenska a Slovinska.
Šéf chorvátskej diplomacie zdôraznil potrebu zachovania fyzickej prítomnosti medzinárodných vojenských jednotiek v krízových oblastiach Balkánu, pričom regiónu treba stále venovať aj politickú pozornosť.
"Situácia v juhovýchodnej Európe je stále výbušná," povedal minister. Preto v krajinách ako Chorvátsko otázky bezpečnosti nemôžu byť druhoradé, dodal. Podľa Piculu by malo byť NATO a medzinárodné spoločenstvo viac aktívne, Chorvátsko je pripravené prispieť k zlepšeniu súčasného stavu, poznamenal.
Príspevok Chorvátska k stabilizácii regiónu má viacero dimenzií - domácu aj zahraničnú. Vnútorná stabilita Chorvátska prispela k zlepšeniu situácie v celej oblasti a reformami zameranými na dosiahnutie kompatibility s NATO Chorvátsko umožnilo znížiť počet vojakov NATO v oblasti, konštatoval.
Dôležitá je aj regionálna spolupráca, ktorá sa podľa Piculu zlepšuje. V tejto súvislosti pripomenul, že Chorvátsko sa nachádza v troch geopolitických priestoroch - stredomorskom, stredoeurópskom a v priestore juhovýchodnej Európy.
Odmietol názor, že v Chorvátsku opäť ožívajú nacionalistické tendencie. Podľa ministra "nacionalizmus nie je zločin" a treba rozlišovať medzi nacionalizmom v zmysle vlastenectva a šovinistickým nacionalizmom. Pripustil, že zlá hospodárska situácia v Chorvátsku môže nahrať nacionalistickým populistom. Úspešný hospodársky rozvoj však nie je postačujúcou podmienkou na zlikvidovanie problému nacionalizmu, o čom svedčia aj prípady rasizmu a xenofóbie v bohatých krajinách.
V súvislosti s problematikou národnostných menšín a maďarským krajanským zákonom Picula povedal, že každá menšina má zastúpenie v chorvátskom parlamente a pripravuje sa ústavný zákon o menšinách. Pripomenul, že súčasná chorvátska vláda, ktorá sa moci ujala pred dvoma rokmi, krátko po smrti nacionalistického prezidenta Franja Tudjmana urobila pokrok pri riešení otázky návratu srbských utečencov do ich domovov v Chorvátsku.