Čarnogurský: Bojovať proti drogám nikdy nie je priskoro
BRUSEL 28. februára (SITA) - Ministri spravodlivosti a vnútra členských a kandidátskych krajín schválili dnes v Bruseli deklaráciu o boji proti drogám, v ktorej sa zaviazali, že budú postihovať nielen obchod s narkotikami a ich výrobu, ale aj posilňovať p
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
revenciu a policajnú spoluprácu. Deklaráciu podporilo aj Slovensko, hoci podľa ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského situácia na Slovensku je ohľadom počtu drogovo závislých osôb lepšia, ako v členských štátoch únie.
"Bojovať proti drogám nie je však nikdy priskoro," povedal J. Čarnogurský, podľa ktorého údajov sa v roku 1999 liečilo z drogovej závislosti na Slovensku iba 2 256 ľudí, čo je 0,04 percenta obyvateľstva. Najhoršia situácia je z tohto pohľadu vo Francúzsku. V prijatej deklarácii sa kandidátske krajiny, vrátane Slovenska, zaviazali, že budú v boji proti drogám takisto posilňovať administratívne nástroje, ako aj regionálnu spoluprácu a koordináciu. Policajná spolupráca medzi 28 členskými a kandidátskymi krajinami sa má zamerať najmä na ničenie syntetických drog, stíhanie zneužívania chemických prekurzorov a pranie špinavých peňazí.
Ministri diskutovali aj o reforme súdnictva a posilňovaní administratívnych kapacít v kandidátskych krajinách, pričom niektoré kandidátske krajiny sa posťažovali na nedostatok informácií z členských štátov. Na tento účel dostalo Slovensko z Bruselu 20,2 milióna eur. Podľa Čarnogurského je z hľadiska počtu sudcov na obyvateľov SR niekde v strede pri porovnaní s krajinami EÚ. Jeden sudca v SR pripadá na 4 583 obyvateľov, zatiaľ čo napríklad v Rakúsku je to až 4 776 a vo Švédsku 5 291 obyvateľov.
Slovensko však podľa ministra zaostáva najmä v materiálnom zabezpečení a technickom vybavení sudcov a preto bude musieť zamerať svoje úsilie najmä na túto oblasť. Jednoduché zvyšovanie počtu sudcov nestačí. Dôležitým prvkom je aj zjednodušovanie samotného súdneho konania. Nemožno však prekročiť určitú hranicu a porušiť tak práva občanov.
Kandidátske krajiny dostali od EÚ aj katalóg odporúčaní, ktorý zahŕňa praktické a osvedčené opatrenia na zaistenie bezpečnosti vonkajších hraníc, aj keď podľa Čarnogurského väčšinu z nich už Slovensko uplatňuje. Kapitolu vnútro a spravodlivosť by malo Slovensko uzavrieť ešte v tomto polroku. Podľa ministra však treba prijať novely trestného poriadku a trestného zákona a zákon o sudcovskej rade.