ŠTRASBURG 17. januára (SITA) - Slovenskí kresťanskí demokrati, ktorí majú v Európskom parlamente troch poslancov, odmietajú špekulácie o tom, že by chceli vystúpiť z Európskej ľudovej strany. Proces možného štiepenia najsilnejšej politickej frakcie sa začal koncom jesene vo Veľkej Británii, keď nový šéf toryovcov David Cameron vyhlásil, že jeho 27 konzervatívcov vystúpi zo strany PPE-ED a založí vlastnú frakciu.
Čerstvo zvolený Cameron sa nezúčastnil na tradičnom stretnutí šéfov kresťanskodemokratických a konzervatívnych strán počas decembrového summitu v Bruseli. Nemecká kancelárka Angela Merkelová napísala Cameronovi list, aby jeho poslanci v Európskej ľudovej strane zostali. "Urobili sme pre nich všetko, v roku 2004 sme zmenili pravidlá, aby mohli vyjadriť nesúhlas s európskou ústavou,“ vyhlásil v decembri šéf frakcie Hans-Gert Pöttering. Z 27 toryovcov sa 7 rozhodlo v strane ostať. Pred odchodom ich varoval aj Nicolas Sarkozy, šéf francúzskej vládnej Únie za ľudové hnutie (UMP). O tom, či nakoniec odídu všetci, bude budúci týždeň rokovať Cameron s Merkelovou a Pötteringom. Briti chcú podľa informácií v Štrasburgu založiť novú politickú frakciu, ktorá sa má stať po ľudovcoch a socialistoch treťou najsilnejšou. Podľa platných pravidiel však potrebujú poslancov z ďalších najmenej štyroch členských krajín.
Zatiaľ čo česká ODS podľa informácií agentúry SITA rozhodnutie pripojiť sa k Britom odložila na povolebné obdobie pod tlakom Merkelovej na Mirka Topolánka, podozrenie padlo aj na slovenských kresťanských demokratov. Poslankyňa Anna Záborská v utorok pre agentúru SITA uviedla, že o "takýchto plánoch zatiaľ nevie,“ no zdroj z Bratislavy, ktorý si neželá byť menovaný, tvrdí opak. Poslanec EP Miroslav Mikolášik označil informáciu za "hlúposť. Nikdy som o tom nepočul." Medzisviatkové stretnutie KDH o zahraničnej politike podľa neho potvrdilo orientáciu strany a "nikto to nespochybnil.“
K Britom sa chcú pridať aj niektorí Francúzi zo strany Phillipa de Villiersa, ktorí odmietajú európsku ústavu a obávajú sa, že európska integrácia povedie k strate národnej suverenity. Okrem poslancov z frakcie Európa národov sú podľa informácií agentúry SITA pripravení na založenie novej strany aj Poliaci z vládnej strany Právo a Spravodlivosť a niekoľko poslancov z Portugalska a Švédska.