KOŠICE 18. januára (SITA) – Plénum Ústavného súdu SR (ÚS) sa bude vo štvrtok zaoberať skúmaním súladu zákona 335/2005 Z. z. o preukazovaní pôvodu majetku s Ústavou SR. Na zasadaní sa majú ústavní sudcovia zaoberať návrhom 31 poslancov NR SR zastupovaných Jánom Drgoncom ako aj podobným návrhom skupiny 32 poslancov NR SR zastupovaných Katarínou Tóthovou, podania ktorých zlúčil do jedného konania.
Podľa navrhovateľov zastupovaných Drgoncom, ktorí svoje podanie doručili ÚS v septembri 2005, celý zákon svojím obsahom a účelom popiera princípy právneho štátu, predovšetkým princíp právnej istoty a zákazu retroaktívnej tvorby práva, a nerešpektuje základné právo pokojne užívať svoj majetok. Argumentujú, že s princípmi právneho štátu nie je zlučiteľná právna úprava, ktorá zakladá oznamovanie odôvodnených podozrení nasvedčujúcich nadobudnutie majetku z nelegálnych príjmov. "Táto úprava vytvára právny základ pre aktivity fyzických a právnických osôb, ktorých podstatou je donášačstvo a udavačstvo. Ide o aktivity, ktoré patria k základom policajného štátu. Policajný štát nemožno subsumovať medzi legitímne formy právneho štátu, nakoľko policajný štát je popretím právneho štátu,“ uvádzajú navrhovatelia v podaní.
Ústavný súd návrh na začatie konania predbežne prerokoval na neverejnom zasadaní pléna 6. októbra 2005 a prijal ho na ďalšie konanie. Zároveň pozastavil účinnosť zákona o preukazovaní pôvodu majetku, lebo dospel k záveru, že jeho ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, najmä pokiaľ ide o zásahy do základných práv podľa čl. 19 a čl. 20 ústavy, s osobitným zreteľom na jeho spätnú účinnosť.