SME

Petíciou za prijatie Zmluvy o výhrade vo svedomí by sa mal zaoberať parlament

Bratislava 18. januára (TASR) - Petíciou za urýchlené prijatie zmluvy medzi SR a Vatikánom o uplatňovaní výhrady vo svedomí by sa mal zaoberať parlament.

Taký je cieľ jej organizátorov, ktorí dodnes vyzbierali pod petíciu vyše 100 tisíc podpisov. Iniciátori to chcú bez ohľadu na to, ako sa o osude tohto dokumentu vo štvrtok rozhodne na Koaličnej rade.

Pavol Kossey z Fóra kresťanských inštitúcií dnes novinárov informoval, že po ukončení zbierania podpisov chcú organizátori petíciu odovzdať predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému a premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. "Petíciu podpísalo 111 549 občanov, pričom sme uznali za platné tie podpisy, kde nechýbalo meno a priezvisko, adresa. Uznali sme 103 435 podpisov. A stále ich pribúda. Nevieme, kedy sa rozhodneme petíciu ukončiť," povedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň konštatoval, že zmluva neodoberá a ani neprisudzuje žiadne práva. "Nestanovuje totiž, či niečo bude možné vykonávať alebo niečo prestane byť legálnym. Jediné, čo umožňuje, je odmietnuť vykonať niečo proti môjmu svedomiu. Nič sa neohraničuje. Len nenútime niekoho, aby konal proti svedomiu," doplnil. Podľa neho zmluva a paralelná dohoda medzi SR a registrovanými cirkvami umožní, aby ľudia neboli nútení v súvislosti s ľudským životom, ľudskou dôstojnosťou, so zmyslom ľudského života a rodinou a manželstvom konať, ak by to bolo v rozpore s ich svedomím. Zdôraznil pri tom, že výhradu vo svedomí si budú môcť občania uplatňovať iba v súlade s právnym poriadkom SR.

Iniciátor petície Pavel Martinický prezentoval dôvody, ktoré ho viedli k začatiu zbierania podpisov. Tvrdí, že zmluvu o výhrade vo svedomí treba prijať z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je, že vláda sa k tomu zaviazala vo svojom programe i dve rezolúcie Organizácie Spojených národov. "SR ako následník ČSR bola zakladajúcim členom OSN a mnohé dokumenty ratifikovala. Je teda povinná ich ustanovenia dodržiavať," povedal Martinický.

SkryťVypnúť reklamu

K iniciátorom zmluvy sa pridali aj ďalšie občianske združenia, Konfederácia politických väzňov a evanjelická mládež.

Téma prijatia Zmluvy medzi SR a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhradu vo svedomí začala na politickej scéne rezonovať po novom roku. Text zmluvy vypracoval rezort spravodlivosti na základe toho, že SR prijala základnú zmluvu s Vatikánom. V nej sa SR zaviala prijať aj osobitnú zmluvu o výhrade vo svedomí. Dzurinda ako predseda vlády poveril vypracovaním textu zmluvy podpredsedu vlády pre legislatívu Daniela Lipšica. Legislatívna rada vlády text zmluvy schválila na jar 2005, teraz je pripravená na rokovanie vlády. Predtým však budú o nej diskutovať politici na Koaličnej rade.

S prijatím Zmluvy medzi SR a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhradu vo svedomí nesúhlasí ANO.

SkryťVypnúť reklamu

"Zmluva by zavádzala kategóriu takzvaných druhotriednych občanov a právo na výhradu svedomia by si mohli uplatniť napríklad učitelia a odmietnuť vyučovanie niektorých predmetov ako biológia, sexuálna výchova, fyzika alebo celých učebnicových textov," uviedla dnes pre TASR poslankyňa NR SR a podpredsedníčka ANO Eva Černá.

Lekár by podľa nej mohol s ohľadom na uvedenú zmluvu odoprieť umelé oplodnenie, predpísanie antikoncepcie či interrupciu. Zamestnanec, ak by sa odvolal na Zmluvu o výhrade vo svedomí, by nemusel nastúpiť do práce v prípade, ak napríklad pracovný deň bude cirkevným sviatkom, zdôraznila Černá.

ANO sa domnieva, že prijatím takejto zmluvy sa SR vzdiali od napredujúcich vyspelých európskych krajín. "Právo na výhradu svedomia by malo byť upravené v domácej legislatíve, nie prostredníctvom bilaterálnej zmluvy. Toto právo by malo byť garantované všetkým, nielen na základe náboženstva alebo filozofickej, politickej či inej príslušnosti," podotkla.

SkryťVypnúť reklamu

ANO v tejto súvislosti od dnešného dňa začalo zbierať podpisy pod petíciu Za moderné Slovensko. "Petícia bude ukončená až vtedy, keď bude jasné, že takáto zmluva nebude na Slovensku prijatá," uzavrela Černá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 511
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 783
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 581
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 639
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 187
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 831
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 545
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu